Peri Bacaları / Bu Diyar Baştanbaşa 3 – Yaşar Kemal

0

Romanlarında Anadolu insanının gerçek dünyasını destansı boyutlara taşıyan, yaşanmış ve yaşanan gerçeği mitlerin, efsanelerin evreninde çoğaltan Yaşar Kemal, sadece bir romancı ve halkbilimci değil, gazetelerimizde modern röportaj yazarlığının da kurucusudur. Onun, her biri yayımlandığı dönemde olay yaratan röportajlarında gerçek, hayat buldu ve okuyucuyu sarstı.

Bu Diyar Baştanbaşa dörtlüsünün üçüncü kitabı Peri Bacaları İstanbul çocuğunun gözünden Anadolu köylerine uzanır, süngercilere varır, Van Gölü?ne, Çukurova?ya uğrar, doğaya misafir olur. Peri Bacaları Yaşar Kemal?in sözcüklerinde periler diyarına dönüşür.

?Dersin ki Asyanın bozkırından çadırlarını alıp, atlarına binip, devesini, koyununu, keçisini, malını toplayıp Anadoluya bir periler kavmi geldi. Her biri bir taşa dokundu, nakış oldu. Tuttuğu taş nakış oldu. Sonra kümbet oldu, cami, tımarhane, kervansaray, han oldu… Kafan bir an periler üstüne çalışmışsa bu böyledir. Çaresiz.?
Yaşar Kemal

?Ortaya konan bu müthiş hakikatler karşısında ne söyleyeceğimi şaşırdım. İçimden taşanları, kalemime gelenleri yazmamak için kendimi zorlayarak susuyorum ve şahsen hiç tanımadığım bu cesur ve dürüst kalem arkadaşımı alnından öpmekle iktifa ediyorum.?
Hüseyin Cahit Yalçın, Ulus, 6 Eylül, 1953

?Yaşar Kemal?in sanat çalışmalarında erişilmez bir doruk.?
Tarık Dursun K., Milliyet, 11 Mart, 1971

Kitabın Künyesi
Peri Bacaları / Bu Diyar Baştanbaşa – 3
Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 2004
Sayfa: 216

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here