Yanan Ormanlarda Elli Gün / Bu Diyar Baştanbaşa 2 – Yaşar Kemal

Romanlarında Anadolu insanının gerçek dünyasını destansı boyutlara taşıyan, yaşanmış ve yaşanan gerçeği mitlerin, efsanelerin evreninde çoğaltan Yaşar Kemal, sadece bir romancı ve halkbilimci değil, gazetelerimizde modern röportaj yazarlığının da kurucusudur. Onun, her biri yayımlandığı dönemde olay yaratan röportajlarında gerçek, hayat buldu ve okuyucuyu sarstı.

Bu Diyar Baştanbaşa dörtlüsünün ikinci kitabı Yanan Ormanlarda Elli Gün ?Doğuda İnanılmaz Şeyler Gördüm? başlıklı bir röportajla başlar. İnanılmaz ve acı şeyler Yaşar Kemal?in satırlarında masalsı bir güzelliğe bürünür, içimize işler. Hayat kaynağımız doğaya yaptığımız kötülüklerle bizi yüzleştirir.

?Halk duyarlığının yarattığı efsanelerin sınıf gerçeğinden soyutlanmadan (kısaca bir mystification?a gitmeden yansıtıldığına tanık oluyoruz.?
Hilmi Yavuz, Cumhuriyet, 8 Nisan 1971

?Yazar, hikayeci ve romancı Yaşar Kemal nereye gitmişse, kimle karşılaşmışsa, hangi konuya eğilmişse hiçbirinde yüzeyde kalmamıştır. Bir hukukçu değildir, bir iktisatçı hele, hiç! Ama o iki meslekten olanlardan daha çok yurdunun sorunlarına, insanın dertlerine ve kişiliklerine eğilmesini, bakmasını ve görmesini bilmiştir.
Tarık Dursun K., Milliyet, 11 Mart 1971

Kitabın Künyesi
Yanan Ormanlarda Elli Gün (Bu Diyar Baştanbaşa 2)
Yaşar Kemal
Tür: Röportaj
Kapaktaki Resim: Bedri Rahmi Eyuboğlu
Basım Yılı: 2004
Sayfa: 221

Previous Story

Manastır Güncesi – Jose Saramago

Next Story

Afşar Timuçin Romanının Işıldağı: Mücadele – Müslüm Kabadayı

Latest from Söyleşi

Arif Damar ‘ın şiir serüveni (kendi sözleriyle)

Henüz 15 yaşındayken, bir öğretmeninin çıkardığı “Yeni İnsanlık” dergisinde “Edirne’de Akşam” şiiri yayınlanıyor ve “yetenekli çocuk” olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Şiir serüveninin sonrasını Arif
Go toTop

OKUMA ÖNERİLERİMİZ