Renkler Küsünce (Bir İnsan Hakları Masalı) – Neşe Türkeş

renkler_küsünceBir İnsan Hakları Masalı
Dünya, güzelliklerini yavaş yavaş yitiriyordu. İnsanlığa bu durumu anlatmanın bir yolu olmalıydı. Renk perileri harekete geçti. Her peri kendi rengini bir kutunun içine koyarak ayrı bir kıtaya sakladı. Renklere karşılık insanlardan bakalım neler isteyeceklerdi? Altı kıtadan altı bilge, altı renk kutusunu aramaya koyuldu. Dünya’nın renklerine yeniden kavuşması için kutuları bulup renk perilerinin şifrelerini çözmeleri gerekiyordu. Bilgelerin önünde zorlu bir yolculuk vardı. Dünya renklerine kavuşabilecek miydi?

Herkes insan hakları kavramını öğrenmeli ve bunu hayatının bir parçası haline getirmeli. Renkli çizimleri, masalsı anlatımı ve heyecanlı kurgusuyla bu kitap, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin maddelerini çocukların anlayabileceği şekilde hayatlarına taşıyıp onlara insan hakları kavramını öğretmeyi amaçlıyor.

Renkler Küsünce Türkiye’de bir ilk
Hürriyet İnsan Hakları Treni 2008 yılında 45 il gezip 150,000 çocukla buluştu. Renkler Küsünce, bu trenle birlikte Türkiye’yi gezip 100,000 çocuğa ulaştı. Kitap, artık okullarda insan hakları dersinde okutuluyor.

Kitabın Künyesi
Renkler Küsünce
(Bir İnsan Hakları Masalı)
Neşe Türkeş
Doğan ve Egmont Yayıncılık / Çocuk Kitapları Dizisi
Türkçe
52 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 20 x 25 cm
İstanbul, 2013

Neşe Türkeş

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre reklam ve halkla ilişkiler ajansında çalıştı. Öğretmenlik konusundaki isteğini fark ederek Mimar Sinan Üniversitesi’nden pedagojik formasyon aldı. Müziğe olan ilgisi nedeniyle Açı İlköğretim Okulu’nda yedi sene müzik ve sahne sanatları konusunda çocuklarla çalıştı, çocuklar için oyunlar yazdı, programlar ve kaynaklar hazırladı. BT Müzikevi’nde müzikal tiyatro çalışmaları yaptı. Halen çocuklarla drama üzerine çalışmalar yapan Neşe Türkeş, aynı zamanda Klasik Müzik Masalları serisinin de yazarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here