Sanal Ofis Yasal mı?

Sanal ofis adı son dönemlerde sıklıkla duyulmaya başlandı. İş dünyasındaki sektörler arttıkça ve girişimci sayısı da günden güne fazlalaştıkça farklı ofis yöntemleri de değerlendirilmeye başlandı. Ofis türleri arasında yer alan ve özellikle de bireysel çalışmalar için fazlasıyla avantajlı olan sanal ofisler de yine çok sık talep gören ofisler arasındadır. Tercihini sanal ofisten yana kullanarak çalışmalarını sürdürmek isteyen girişimciler bu noktada en çok sanal ofis yasal mı sorusunu da soruyor. Sanal ofislerin yasal olup olmadığıyla alakalı olarak fazlasıyla araştırma yapılmakla birlikte etraftaki bilgi kirliliğinin de azaltılması için bu yazımızda sanal ofis yasal mı sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kendi işini kurarak kendi işinde yükselmek isteyen girişimciler şirket kurulumu yapmak istediğinde şirketin türüne bağlı kalmaksızın vergi dairesine şirket adresi ibraz etmesi gerekmektedir. Limited şirket, şahıs şirketi veya anonim şirket olarak kurulum aşamasındaki şirketler için vergi dairesine bir adres bildirilmesi zorunludur. İbraz edilen bu yasal adres ise şirket adresi olarak sayılır. Türk Ticaret Kanunu’nda iş adresi maddesi kısıtlandırılmamıştır. Bundan kaynaklı olarak hazır ofisler ve paylaşımlı ofislerde olduğu gibi sanal ofisler de yasaldır diyebiliriz. Girişimci olarak kendi şirket kurulumunuzu gerçekleştirip hemen iş başı yapmak istiyorsanız sanal ofis tercihinde bulunabilir ve resmi iş adresinizi de göstererek girişimciliğinizi sürdürebilirsiniz.

Sanal Ofis Vergi Dairesi Yoklama

Sanal ofis kavramı çoğu kişi tarafından farklı algılansa da tıpkı hazır ofisler ve paylaşımlı ofisler gibi yasal geçerliliğini taşıyan bir ofis türüdür. Tamamen yasal zemine dayanan sanal ofisler Türk Ticaret Kanunu kapsamınca şirket türü ne olursa olsun bir şirket kurulumu için tebligat adresinizin olması gerekmektedir. İbraz edeceğiniz adres şirketinizin meşruiyetini belirlemekle birlikte ulaşılabilecek telefon, adres ve faks numarası gibi birçok temel iletişim bilgilerinin de geçerliliğini gösterecek bir kanıt niteliği taşımaktadır.

Sanal ofis vergi dairesi yoklama aşamalarını en iyi biçimde takip ederek sizler de bu aşamalarda tüm doğru adımları gerçekleştirebilir ve akabinde şirket kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Şirket kurma düşüncesine sahip girişimciler şirket konumları için tercih edecekleri ofis ortamlarını ofis şirketleri üzerinden gerçekleştirmek istiyorsa bir ofis şirketi ile görüşerek kira sözleşmesi imzalaması gerekir. Bu adım ile birlikte yasal adres olarak şirket için sanal ofis adresi gösterilebilir. Şirket adresinizin tescili için adresinize gelecek olan vergi memurları da kuracağınız şirkete ait fiziki ortamı görebilir. Bununla birlikte sanal ofis yetkilileri sizler ofiste olmasanız bile farklı noktalarda sizlere yardımcı olacaktır.

Sanal Ofis Ne İşe Yarar

Özellikle de İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerde fazlasıyla tercih edilen sanal ofisler girişimciler için çeşitli avantajları da sunmaktadır. Peki sanal ofis ne işe yarar? Sanal ofisler genel olarak şu avantajlara sahip olup girişimcilerin daha kolay ve hızlı iş yapması konusunda destek sağlamaktadır:

  • Şirket kurulumunda yasal ve resmi adres sağlar.
  • Yasal kira sözleşmesine sahip olursunuz.
  • Elektrik, su ve diğer fatura giderleri gibi operasyonel olarak ofis gideri bulunmamaktadır.
  • Stopaj vergisi ödenmezsiniz.
  • Faturalar gider olarak gösterilebilir.
  • Kira maliyeti az olduğundan dolayı oldukça ekonomiktir.

Oldukça avantajlı olan sanal ofisler özellikle de fiziksel bir ofis ortamına bağlı kalmaksızın çalışmalar gösteren kişiler için idealdir. Sanal ofis yasal mı sorusunu cevaplandırdığımız bu yazımızda sizler de sanal ofis araştırmalarına başlayabilirsiniz. Kamara sanal ofis bu noktada sizlere en iyi hizmetleri sunacak yerlerden biridir. Sizler de Kamara sanal ofis imkanlarından yararlanarak girişimciliğinize daha verimli bir süreç kazandırmak için Kamara ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir