Saray ve Zindan – Olga Forş

saray_ve_zindanSovyet edebiyatının önemli yazarlarından Olga Forş’un en sevilen romanlarından biri olan Saray ve Zindan, 19.yy’da Rus ordusunda görevli bir subayın, yıllarca sakladığı bir sırrın çevresinde şekilleniyor.
Roman, aynı zamanda 19.yy’ın ortalarından Ekim Devrimi’nin ilk yıllarına kadar geçen sürede Rusya’nın siyasal ve toplumsal yaşamından kesitler sunuyor. Bu açıdan önemli bir tarihi belge niteliği taşıyor.


Roman başkişisi Mihail Beideman’ın gerçek hayat öyküsü ve bu olay ancak 1905’ten sonra kamuoyunun bilgisine ulaşabilmiştir. Çar dönemi gizli arşiv kayıtlarından bulunup çıkarılan gizli kalmış bir trajedi… Mihail Beideman ve trajik hayat öyküsü Büyük Sovyet Ansiklopedisi’nde bulunabilir.

OLGA FORŞ HAKKINDA
Çocukluğu acılar içinde geçmiş olan Olga Dmitriyevna Komarova General olan babasının görevle bulunduğu Dağıstan’da Gunib Kalesi’nde 1873 yılında doğdu. Çok küçük yaşta annesi Azerbaycanlı Nina Shakhetdinova’yı kaybeden çocuk, aynı zamanda bakıcısı olan ve annesinin ölümünden sonra babasıyla evlenen üvey annesinden hiçbir ilgi görmedi. Bir süre sonra kadının Olga’nın babasından çocuğu da olunca, bu ilgisizlik büsbütün arttı.
Aradan çok zaman geçmeden babasını da kaybeden Olga bir yetimler yurduna yerleştirildi ve orada yetişti. Yirmi iki yaşına gelince tanıştığı ve o da yüksek rütbeli bir subayın oğlu olan Boris Eduardoviç Forş ile evlendi. Petersburg’da Çarskoye Selo kasabasına yerleştiler.
İki genç de ilerici, toplumcu, halkçı fikirlerle yetişmişlerdi. Daha önce Teozofi’ye merak sarmışlarken sonradan Lev Tolstoy’un fikirleriyle tanışmışlar ve onun takipçisi olmuşlardı. Kısa süre sonra Olga ve eşi Bolşevik harekete katıldılar. Olga Forş hayatının sonuna kadar Bolşevizm’e bağlı kaldı.
Evliliklerinin ilk yıllarında eşi Boris Forş 1904 yılında askerlik mesleğinden siyasi tutukluların idamlarını protesto etmek için ayrıldı. Geçim sıkıntısına düşen çift Ukrayna’da bir çiftliğe çekildiler. Burada üç çocuklarını yetiştirirlerken Olga Forş art arda eserler verdi.

Kitabın Künyesi
Saray ve Zindan
Yazar: Olga Forş
Çevirmen: Levent Özübek
Yayınevi : Yazılama
Sayfa Sayısı: 260
Baskı Yılı: 2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here