Satıcının Ölümü – Arthur Miller “acımasız kapitalist düzenin güçlü bir eleştirisi”

Pulitzer Ödülü almış, başyapıtı olarak kabul edilen Satıcının Ölümü adlı oyunu, başarılı olmadan insana yaşama hakkı tanımayan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki acımasız kapitalist düzenin güçlü bir eleştirisidir.
Oyun, ülkedeki bu yarışma düzeninde yarışmaya ayak uyduramayan, yanılsamalar içinde kendini aldatan yaşlı bir satıcının, düzenin insani olmayan, kaskatı sert koşulları ve toplumun sahte değerleri karşısında, ailesi için kendini kurban edişinin, trajik öyküsünü anlatır.
(Tanıtım Bülteninden)

Satıcının Ölümü (İngilizce özgün ismiyle Death of a Salesman), Arthur Miller tarafından yazılmış seyirlik bir oyundur.
Yazar Miller’in 1949 yılında ürettiği eser, dünya tiyatro ve sinema tarihinde oldukça büyük yankı uyandırmıştır. Özellikle filminin 1985 sürümü gerek kadrosu, gerek diğer nitelikleriyle beğeni toplamıştır. Filminin ilk çekimiyse Elia Kazan yönetmenliğinde 1949 yılında yapılmış olup tiyatro oyunu Broadway’de uzun süre sahnelenmiş ve başta Pulitzer olmak üzere çeşitli ödüller kazanmıştır.
Willy Loman adlı karakterin trajik yaşamöyküsünün ele alındığı yapıt, II. Dünya Savaşı sonrasındaki ABD insanının, aktif değişken ekonomik ortamdan etkilenip, geçmişle gelecek arasındaki gidip gelmeler sonucunda bunalıma girerek intiharını konu almaktadır. Etkileyici konunun vurgusal içeriğiyle işlenmiş oyunda bir “küçük adam”ın toplumsal yapı içindeki yeri trajedik biçimde sorgulanmaktadır.(http://tr.wikipedia.org)

Kitabın Künyesi
Satıcının Ölümü
Orjinal isim: Death of a Salesman
Arthur Miller
Çeviri : Aytuğ İz’at, Emre İz’at
Mitos Boyut Yayınları / Amerikan Oyunları Dizisi
İstanbul, Ekim 2011, 1. Basım
128 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir