Cadı Kazanı – Arthur Miller “zulmün ve şiddetin doruğa çıktığı bir dönem”

1692 yılında ABD’nin Salem kentinde cadılıkla suçlanan bir grup insan, mahkeme kararıyla idam edilir. Cadı Kazanı, zulmün ve şiddetin doruğa çıktığı bu dönemi anlatır. Anlatılanlar, özgür düşünceye yaşama hakkı tanımayan birtakım bağnaz Hıristiyan’ın, dini inançları kullanarak, toplumsal düzeni ve hukuku ele geçirmelerinin ibret dolu hikâyesidir. Arthur Miller (1915-2005), insanlık tarihinin gördüğü bu en korkunç ve unutulmaz olayı sahneye taşıyarak, 1950’lerin ABD’sinde, çok sayıda sanatçı ve entellektüelin yaşamlarım karartan McCarthy dönemine kalıcı ve çarpıcı bir eleştiri yöneltmek istemiştir.

(Tanıtım Bülteninden)

Miller’ın 1692 tarihli olayları konu alan “Cadı Kazanı” adlı tiyatro oyununun yazılış amacı, ABD’de 1950’li yıllarda, McCarthy döneminde yaşanan komünist avını hicvetmekti. Bu olayları Salem’deki cadı avı ile koşutluk kullanarak anlatan ve böylelikle McCarthy’ciliği eleştiren Miller, kendi yaşadığı dönemin ABD’sinde aydınların yargılanmasını ve iktidarın muhalefeti susturmasını gündeme getirdi.
1953’e kadar ABD’nin tüm üniversitelerinde, basında, tiyatroda, sinemada ne kadar solcu aydın varsa baskıya uğradı. “Cadı avı” sırasında aydınlara Komünist Parti’ye üye olup olmadıkları soruldu. Üye iseler, diğer üyelerin isimlerini vermeleri ve “tövbe etmeleri” istendi. Bu aydınlar arasında Bertolt Brecht ve Charlie Chaplin de vardı. Arthur Miller da, uzun süren bu “cadı avı” döneminde, “Cadı Kazanı” adlı oyunu nedeniyle yargılandı ve mahkum edildi. (27.03.2011, haber.sol.org.tr)

Kitabın Künyesi
Cadı Kazanı
Orjinal isim: The Crucible
Arthur Miller
Çeviri : Sabahattin Eyuboğlu, Vedat Günyol
Mitos Boyut Yayınları / Tiyatro Oyun Dizisi
İstanbul, 2010, 1. Basım
144 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir