Schopenhauer’ın Teleskopu – Gerard Donovan

İrlanda’nın sevilen şairlerinden Gerard Donovan bu ilk romanında, güncelliğini asla yitirmeyecek olayları ve düşünceleri, bir şair detaycılığıyla ve ürpertici bir hikayeyle anlatıyor.

Düşman ordusu ve dondurucu soğuğun hüküm sürdüğü işgal altındaki bir Avrupa kasabasında, iki adam askerlerin gözetiminde ücra bir tarlaya getirilir. Bu iki isimsiz adam; hayatta kalmak için her şeyi göze alan yalnız ?Fırıncı? ve yüksek ideallere adanmış ateşli “Öğretmen” bir süre sonra konuşmaya başlayınca, diyalogu seven felsefe kısa sürede bu sohbete sızar. Fırıncı hayatta kalma dürtüsüne, Öğretmen tarihe taraf olur, birbirlerinin suretinde insanlık durumunu sorgulamaya başlarlar. Şiddet, savaş, kötülük, insan doğası, din, adalet ve aşk hakkındaki felsefi sorgulama çarpıcı referanslarla, Kral Leopold, Cengiz Han, David Hume, Sun Tzu, John Locke gibi pek çok isim eşliğinde zamana karşı sürerken, kamyonlara doldurulan kasaba halkı askerler tarafından tarlanın diğer köşesine yığılmakta ve uğursuz çukur da giderek derinleşmektedir.

Gerard Donovan’ın Yaşam Öyküsü

Gerard Donovan, 1959’da İrlanda’nın Wexford şehrinde doğdu ve Galway’de büyüdü. Johns Hopkins Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Seminerleri’ni ve Arkansas Üniversitesi Yazarlık bölümünü tamamladı. Columbus Rides Again (1992), Kings and Bicycles (1995) ve Irish Times Literature ödülüne aday olan The Light House (2000) adlı şiir kitaplarından sonra, ilk romanı Schopenhauer?un Teleskopu ile Man Booker Ödülü?ne ve 2003 yılında İrlanda Yılın Romanı Ödülü?ne aday oldu. Aynı zamanda profesyonel bir maraton koşucusu olan Donovan, 1999 yılında, iki erkek kardeşiyle birlikte Kuzey Afrika’daki Sables Maratonu?nu tamamladı ve daha sonra bu deneyimiyle ilgili ödül kazanan bir belgesel hazırladı. 2005 yılında ikinci romanı Dr Salt’ı yayınladı. Seksenlerde hayatını klasik gitar çalarak kazanan Donovan, şimdi Long Island Universitesi’nde İngilizce öğretmekte ve Calverton, NewYork’ta yaşamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here