Senaryo Tekniği ve Senaryolar – Orhan Kemal

Orhan Kemal’in 1963 yılında yayımlanan ‘Senaryo Tekniği’ isimli kitabı bugün unutulan kitaplardan biriydi. Yazarın kızı Işık Öğütçü, Orhan Kemal sevenler ve genç kuşak sinemacılar için kitabı yeniden elden geçirerek okuyucularla buluşturdu.
Orhan Kemal, Türkiye edebiyatına roman, öykü ve tiyatro türünde eserler vermesinin yanı sıra, kuşkusuz, sinemaya verdiği emekle de bilinen bir isim.
Orhan Kemal, başlangıçta senaryoya, daha çok geçim kaygısıyla başlamış olsa da, Türkiye sinemasının en güzel senaryoları onun kaleminden çıkma. İşte Orhan Kemal, rehber bir kitap niteliğindeki bu eserinde, senaryo yazımı konusunu kapsamlı bir şekilde anlatıyor.
Orhan Kemal?in ?Murtaza? ve ?Yörük Ali Efe? senaryolarını da barındıran kitap, senaryo yazım tekniği konusunda hem nitelikli olması hem de ülke sinemasının sorunlarını yakından inceleme fırsatı bulmuş yazarın deneyimlerini barındırmasıyla dikkat çekiyor.

Tanıtım Yazısı
Öyküleri, romanları, tiyatro oyunları ile yaygın okur kitleleri tarafından vazgeçilmez bir yazar olarak kabul edilen Orhan kemal’in çok iyi bilinmeyen özelliklerinden biri sinemaya verdiği emeklerdir. Türk sinemasının en güzel filmlerine senarist olarak katkıda bulunan Orhan Kemal’in bu kitabı sinema meraklılarına olduğu kadar, yazmaya da meraklı olanlara yeni ufuklar açacaktır.
Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Kitabın Künyesi
Senaryo Tekniği Ve Senaryolar / Murtaza – Yörük Ali Efe
Orhan Kemal
Everest Yayınları
Basım Tarihi : 12 – 2008
Sayfa Sayısı : 320

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here