Siber Tragedya Ya Da Iphigeneia (Ölümsüz Antikite 2) – Hikmet Temel Akarsu

Hikmet Temel Akarsu’nun ‘Ölümsüz Antikite’ adlı romanlar serisinin ikinci cildi olan ‘Siber Tragedya ya da Iphigeneia’, mitolojik söylem ve antik tragedyanın, siber dünyada sürüp giden savaş ve mücadelelere uyarlanmış bir biçimi. Akarsu bu romanında, Dijital Çağ, Siberuzay, Hacker, Breaker, Siber terörizm, iktidar, servet, imparatorluk, Silikon Vadisi’nin takibi, hepimiz izleniyoruz paranoyası, Big Brother sendromu, paranın tek elde toplanması, dünyayı saran sefalet ve vandalizm gibi kavramlar çerçevesinde patlak vermiş bir siber savaşı anlatıyor. Tüm dünyada, en avangard edebi tür olarak kabul edilen ‘cyberpunk’ alanında yazılmış belki de ilk Türkçe eser olan ‘Siber Tragedya ya da Iphigeneia’ aynı zamanda Euripides’in ‘Iphigeneia Aulis’te’ adlı tragedyasından esinlenerek yaratılmış bir roman.

Tanıtım Yazısı
Hikmet Temel Akarsu, “Ölümsüz Antikite” adlı romanlar serisinin ikinci cildi Siber Tragedya ya da Iphigeneia ile okur karşısında… Telos Yayıncılık tarafından piyasaya sunulan kitap yayın dünyasında sık sık karşılaşmadığımız avangard ögeler ve iddialarla çıktı. Geçtiğimiz yıl birinci cilt Aseksüel Koloni ya da Antiope, yine Telos Yayıncılık’tan çıkmıştı. Birinci ciltte çağdaş Amazonlar’ın isyankar öyküsünü, antikiteye dair alegorik bir romanla ortaya koyarak feminizme yeni bir bakış açısı getiren yazar bu kez bambaşka bir alana geçiyor. Siber dünyada hüküm süren savaş ve çekişmeleri dünyanın yeni rotası olarak algılayan ve sunan yazar, yine antikiteden aldığı referanslarla sanal ortamda geçen bir tragedya yazıyor.

Siber Tragedya ya da Iphigeneia, tüm dünyada, bugün için en avangard edebi tür olarak görülen cyberpunk alanında yaratılmış ilk Türkçe eserdir. Hikmet Temel Akarsu’nun Ölümsüz Antikite adlı romanlar serisinin ikinci cildi olan Siber Tragedya ya da Iphigeneia, mitolojik söylem ve antik tragedyanın, siber dünyada sürüp giden savaş ve mücadelelere alegorize edilmiş bir biçimidir.

Dijital Çağ, Bilgi Çağı, Siberuzay… Hacker, breaker, craker… İktidar, servet, imparatorluk… Siber terörizm, şifre kırıcılar, Silikon Vadisi’nin takibi, hepimiz izleniyoruz paranoyası(?), “Big Brother” sedromu… Paranın tek elde toplanması, dünyayı saran sefalet ve vandalizm… Tüm bu kavramlar çevresinde oluşmuş yeni dünya düzeni ya da “Yeni Köleci Toplum”…

Siber Tragedya ya da İphigeneia’da bu kavramlar çerçevesinde patlak vermiş bir siber savaş anlatılmaktadır. Macrofast siber dünyayı ele geçirmiş, tüm servete el koymuş, insancıkları tragedyadan tragedyaya sürerek vandalist bir imparatorluk sürdürmektedir. Ortadoğu’daki iktidarını pekiştirmek için ihtirasla dolu, yerel bir şirket olan ve Macrofast’ın rakibi Inntsoft’un temsilcisi Trosoft’la göze göz, dişe diş bir şavaş halinde olan Profast’ın sahibi Ardan Memnu ile işbirliği yapmaktadır.

Profast’ın Trosoft üzerine yapacağı büyük sefer, Silikon Vadisi’nin adaletsiz ilahları tarafından tezgahlanırken tüm örüntüyü Iphigeneia adlı tüm dünyanın hayretle izlediği, efsane haline gelmiş siber terörist bozar. Tüm dünya imparatorluğunu sarsan bu müthiş siber terörist kimdir: Macrofast’ın bağlaşığı Profast’ın vandal ruhlu sahibi Ardan Memnu’nun öz kızı, elektronik cangılın romantik şairi İpek Memnu. O noktadan itibaren ilahlar İpek Memnu’yu, yani Ardan Memnu’nun öz kızını kurban istemeye başlarlar. Aksi halde Ardan Memnu’yu mahvedeceklerdir.

Siber Tragedya ya da Iphigeneia, Euripides’in İphigeleia Aulis’te adlı tragedyasından esinlenerek yaratılmış siber dünyayaya dair sarsıcı bir uyarlama, bir kara roman…

Kitabın Künyesi
Siber Tragedya Ya Da Iphigeneia (Ölümsüz Antikite 2)
Hikmet Temel Akarsu
Telos Yayıncılık
Basım Tarihi : 03 – 2003
227 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here