Sofiya Tolstoy – Alexandra Popoff

Lev Tolstoy’un fırtınalı yaşamının arka planında mücadeleci bir kadının varlığı uzun yıllar hissedilmedi. Büyük yazın ustası ve filozof Tolstoy’un muazzam ve hak edilmiş şöhretinin gölgesinde yaşayıp ölen Sofia Tolstoy’un hayatı ve kocasının mirasına yaptığı büyük katkı yirminci yüzyılın sonunda hala bilinmiyordu.

Alexandra Popoff’un bu biyografi çalışması, Sofiya’nın yayınlanmamış özyaşamöyküsünden, gerçek kamusal gerekse özel pek çok arşiv kaynağından hareketle, Tolstoy ailesine ilişkin yerleşik anlayışı sarsarak gerçeği gün yüzüne çıkarıyor.
Bu kitapta büyük yazarın yapıtlarını yaratırken üzerinde durduğu zemini, sırtını yasladığı sağlam kayayı görüyoruz. Tolstoy?un bütün eserlerinde karısının özverisi ve emeği vardı. Sofiya Tolstoy, onun editörü, arşiv sorumlusu, hatta yayıncısı oldu. Tolstoy?un hayatı ne zaman kilitlendiyse Sofiya o kilidin anahtarıyla yazarın yanı başında belirmiştir. Ölümünden sonra Tolstoy?un izleyicileri yazarın hayattayken sergilediği her tutarsızlıktan ötürü karısını suçladılar. Sofiya uzun yıllar boyunca kocasının günah keçisi gibi görüldü. Alexandra Popoff bu biyografi çalışmasıyla gecikmiş adaletin yerini bulmasını sağlıyor ve gerçek Sofiya Tolstoy?u gün ışığına çıkarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Sofiya Tolstoy
Alexandra Popoff
İmge Kitabevi Yayınları / Biyografi Dizisi
Çeviri : Cemil Büyükutku
Kasım 2012
390 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here