Sosyal Etkiler / Kim Kimi Nasıl Etkiler? – Nuray Sakallı

Nuray Sakallı, ilk baskısı 2001?de yapılan ?Sosyal Etkiler?de, sosyal kurallar, sosyal baskı, grup etkileri, gruba uyma, ricalara boyun eğme, emirleri düşünmeden yerine getirme, güç, lider ve liderlik, azınlığın etkileri, tutum değişimi gibi, sosyal etkinin farklı türevlerini kapsamlı bir şekilde masaya yatırıyor. Sosyal psikoloji alanının yetkin çalışmalarından olan kitap bilhassa, bireylerin gruplara uymasında etkili olan faktörleri apaçık ortaya koymasıyla dikkat çekiyor diyebiliriz.
Kitapta ayrıca, sosyal etkiler ile reklamcılık ve televizyonun birey üzerindeki etkileri konusunda yapılan araştırmaların sonuçları de irdeleniyor.

Tanıtım Yazısı
ODTÜ Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Nuray Sakallı’nın öğrencilerine olduğu kadar sosyal psikolojiyle ilgilenen herkese seslenmek için kaleme aldığı Sosyal Etkiler, insanların neden gruba uyduklarından, alışverişlerde satışı artırmak için hangi yöntemlerin kullanıldığına ve politikacıların, reklamcıların halkı etkilemek için hangi yollara başvurduğuna kadar, günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız soruların yanıtlarını arıyor.

Sosyal psikoloji alanında yapılan araştırmaların sonuçları, siyaset, reklamcılık, kitle iletişimi, iş hayatı, sağlık, çevre, azınlık hareketleri, zararlı alışkanlıklardan korunma ve bunların ortadan kaldırılması gibi insanların birbirlerini etkilemeye çalıştıkları birçok alana uygulanabilecek bilgiler ortaya koyacak biçimde aktarılıyor. İçinde yaşadığımız toplumda her zaman yüz yüze kaldığımız sosyal etki, sosyal kurallar, sosyal baskı, grup etkileri, uyma, ricalara boyun eğme, emirleri düşünmeden yerine getirme, güç, lider ve liderlik, azınlık etkileri, tutum değişimi gibi konularla ilgili sosyal psikoloji çalışmaları okura kolay anlaşılır bir dille sunuluyor.

Kitabın Künyesi
Sosyal Etkiler / Kim Kimi Nasıl Etkiler?
Nuray Sakallı,
İmge Yayınları,
Son Baskı Tarihi: Kasım 2010
256 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir