Stephan King’ten yazar olmanın 20 kuralı

Stephan King’ten yazar olmanın 20 kuralı:

1. Önce kendiniz için yazın sonra okuyucular hakkında endişelenin. “Bir hikâye yazdığınız zaman hikâyeyi kendinize anlatırsınız. Yeniden yazdığınız zaman ise asıl göreviniz hikâyeden olmayan şeyleri çıkarmaktır.”
2. Edilgen çatı kullanmayın. “Ürkek âşıkların uysal eşleri tercih etmesiyle aynı nedenden ötürü ürkek yazarlar da edilgen fiilleri severler. Çünkü edilgen çatı güvenlidir.”
3. Zarf kullanmaktan kaçının. “Zarlar arkadaşınız değildir.”
4. Zarflardan kaçının. Özellikle de “o dedi ki” dedikten sonra.
5. Fakat mükemmel dil bilgisini takıntı yapmayın. “Kurgunun amacı, gramer doğruluğu değil okuyucuyu karşılamak ve sonra ona bir hikâye anlatmaktır.”
6. Sihir içinizde. “Şundan eminim ki bütün kötü yazıların temelinde korku vardır.”
7. Oku, oku, oku. “Eğer okuyacak zamanınız yoksa yazacak zamanınız (ve malzemeniz) yoktur.”
8. İnsanları mutlu etmekten korkmayın. “Eğer yazabildiğiniz kadar dürüst yazma niyetindeyseniz kibar bir toplumun üyesi olarak günleriniz zaten sayılıdır.”
9. Televizyonu kapatın. “Televizyon –çalışırken ya da başka iş yaparken- yazmaya can atan bir yazarın en son muhtaç olduğu şeydir.”
10. Üç ayınız var. “Bir kitabın ilk taslağı –uzun bir taslak bile olsa- üç aydan yani bir mevsimin uzunluğundan daha fazla zaman almamalıdır.”
11. Başarımın iki sırrı var. “Fiziksel olarak sağlıklı ve evli kaldım.”
12. Tek seferde bir kelime yazın. “İster tek sayfalık bir skeç isterse Yüzüklerin Efendisi gibi destansı bir üçleme yazın iş daime tek seferde bir kelime yazmakla başarılır.”
13. Oyalayıcı şeyleri giderin. “Yazdığınız odada oynayabileceğiniz ne telefon ne televizyon ne de video oyunları olsun.”
14. Kendi tarzını çiz. “Bir kimse, yazarın yaptığı şey ne kadar basit görünürse görünsün bir yazarın belirli bir türe yaklaşımını taklit edemez.”
15. Kaz. “Hikâyeler daha önce var olup henüz keşfedilmemiş bir dünyanın parçası olan kalıntılardır. Yazarın görevi ise alet kutusundaki aletleri kullanarak bu kalıntıları yapabildiği kadar sağlam şekilden topraktan çıkarmaktır.”
16. Ara ver. “Heyecan verici deneyimlerden sonra farklı olmak için altı hafta kadar kitap okuma zamanı bulacaksın.”
17. Sıkıcı parçalarınızı terk edin ve sevgililerinden uzak durun.
18. Araştırma hikâyeyi gölgede bırakmamalıdır. “Bu cümleyi tekrar tekrar hatırla. Araştırmanın ait olduğu yer: uzakta, arka planda ve hikâyenin atabildiğin kadar gerisindeki yerdir.
19. Okuyarak ve yazarak kolayca yazar olursun. “Daha çok okuyarak, daha çok yazarak en iyiyi öğren ve şunu bil ki en değerli dersler kendi kendine öğrettiklerindir.”
20. Yazmak mutlu olmakla ilgilidir. “Yazmak; para kazanmak, ünlü olmak, flört etmek, sevişmek ya da arkadaş edinmek değildir. Yazmak diğer sanatlarda olduğu gibi yaşam suyu kadar önemli bir sihirdir. Su bedavadır. Bu yüzden için onu.”

Makalenin orijinali: http://www.barnesandnoble.com/blog/stephen-kings-top-20-rules-for-writers/
Çeviren: cembaki.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here