Takipçi – Julio Cortázar

takipci“Hiçbir şey olmamasının korkunç olduğunun farkında mısın?”
Julio Cortázar’ın caz müziğin ölümsüz isimlerinden Charlie Parker’a adadığı Takipçi öyküsü, iç içe geçmiş olayların, son hız yuvarlanan yaşamların, biriken sıkıntıların ortasında, yaşantısına katlanmakta zorlanan bir cazcının hikâyesini ele alıyor.

“Bird” olarak da bilinen ve az tarihinin gelmiş geçmiş en büyük alto saksofoncularından olan Paker’ın müzikle zamanın ötesine geçişini, saksofonuyla kurduğu özel ilişkiyi ve varoluşsal sancılarının anlatan Cortázar’ın bu özel eserini José Muñoz’un resimleri eşliğinde özel bir baskıyla okurlarımıza sunuyoruz.

 

Kitabın Künyesi
Takipçi
Julio Cortázar
DeliDolu Yayınları
Özgün Adı:El perseguidor
Türkçeleştiren: Pınar Savaş
Basım Tarihi: 2016

JULIO CORTÁZAR
Latin Amerika edebiyatını, öykü ve romanlarıyla etkileyen Julio Cortázar, 1951’de ilk öykü kitabı Bestiario’yu (Hayvan Hikâyeleri), 1960’ta ilk romanı Los premios’u (Ödüller) ve 1963’te en önemli romanı sayılan Rayuela’yı (Seksek) yayımladı. Las babas del diablo öyküsü, Antonioni’nin 1966 yapımı Blow Up (Cinayeti Gördüm) adlı filmine konu oldu. Yazarlığının yanı sıra amatör cazcı olan Cortázar, Ayakizlerinde Adımlar’da da yer alan El perseguidor (Arayış) öyküsünü Charlie Parker’a adamıştır. Cortázar, 1984’te Paris’te öldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here