Türkiye’de Kapitalizmin Gelişimi / Sınıflar ve Sınıf Mücadelesi – Deniz Adalı

Kapitalist gelişimi sadece ekonomik bir gelişme olarak algılamak ve öyle incelemek, özellikle emperyalizm çağında ciddi hatalara yol açabilir. Bu gelişim siyasal alanda da incelenmelidir. Ki, bu iki alan, teorik olarak birbirinden ayrılır. Gelişimin kendisi ise, bu alanları birlikte ele alarak anlaşılabilir. Pratikte tüm gözler bu iki alan arasında ilişkiyi kuran sınıf savaşımına çevrilmelidir. Dolayısıyla kapitalist gelişim üzerine çalışmalar, sınıf savaşımını içermek durumundadır. (Arka Kapak)

Emperyalizm çağında burjuva devrimler geri nitelikleri ile doğarlar ve kapitalist gelişim bu çağın özelliklerini taşır. Bu durum göz önüne alınmadan, kapitalist gelişim anlaşılamaz. Örneğin devletçilik olarak isimlendirilen politikanın anlaşılabilmesi için emperyalizmin, dünya kapitalizminin yeni karakterinin kavranması gerekir. Kapitalist gelişimin klasik yolu ile Prusya yolu (özellikle tarımda kapitalist gelişimde bu iki yol daha net ayrılır) arasındaki fark, emperyalizm çağı ile birlikte, bir anlamda ortadan kalkar. Emperyalizm koşullarında burjuva devrimini yapan ülkelerde kapitalist gelişim farklı özellikler gösterir. (Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Türkiye’de Kapitalizmin Gelişimi / Sınıflar ve Sınıf Mücadelesi
Deniz Adalı
Kaldıraç Yayınevi / Politika Dizisi
Kapak Tasarımı:İlknur Kavlak
Baskı Öncesi Hazırlık:Ülkü Gündoğdu
İstanbul, Mart 2011, 2. Basım
248 sayfa

1 YORUM

  1. Deniz Adalı?yı kutluyorum. Toplumsal Kurtuluş dergisinde birlikteydik. Sonra? sonra? her neyse, Kaldıraç doğdu. Kaldıraç dergisinde Deniz?in yazılarını okudum. Beğenerek okudum. Deniz arkadaşımın ?kapitalizmin gelişimi? ile ilgili makalelerini de okudum. Bu yazıların toplanması / kitaplaşması önemli ve anlamlıdır, diyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here