Umberto Eco: ‘Gülün Adı’ndan nefret ediyorum

Gülün Adı Umberto Eco“Bazen ‘Gülün Adı’ndan nefret ettiğimi söylüyorum” diyerek bir itirafta bulunuyor Eco. “Belki de ondan sonra yazdığım romanlar daha iyiydi, kim bilir? Bu birçok yazarın başında geliyor. Gabriel García Márquez 50 roman kaleme alsa bile her zaman ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ (One Hundred Years of Solitude) ile hatırlanacak. Yeni bir roman yayımladığımda, ‘Gülün Adı’nın satış rakamları yükselişe geçiyor. İnsanlar muhtemelen ‘Aa Eco’nun yeni kitabı. Ama ‘Gülün Adı’nı okumamıştım. Fiyatı da daha düşükmüş’ diyerek yeni kitapla ilgilenmiyor bile” diyor ve gülüyor. Eco’nun en büyük erdemi kendini çok da ciddiye almayan bir entelektüel olması. Hayat da kurgu gibi mükemmel bir oyun değil midir zaten?

“Gülün Adı” çok sattı ve satmaya devam edecek fakat Eco Bologna Üniversitesi’nde öğretmeye ve akademik çalışmalarına hız kesmeden devam etmeyi tercih etti. Dil, kültür ve inanç hakkındaki çalışmaları oldukça geniş olan Eco’nun entelektüel dünyaya olan katkıları yadsınamaz.

Hazırlayan: Gökçen Sena Duman
(20.02.2016 http://kulturservisi.com/)

19 Şubat 2016 yılında yitirdiğimiz Umberto Eco’nun 27 Kasım 2011’de Guardian’da yayımlanan ve edebiyatına ilişkin önemli açıklamalar yaptığı söyleşiden

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here