Uzaydan Dünya’yı 7 / 24 canlı yayında seyredin…

Dünya yörüngesinde 1998 yılında inşaatı başlayan uluslararası uzay istasyonu (ISS) konumu ve hacmi itibari ile dünyanın en büyük yapay uydusu haline gelmiş durumda.
Başta NASA olmak üzere birçok ülkenin ortak operasyonu ile devam eden uzay araştırmaları içinde bulunduğumuz dönemde astronot ve kozmonotlar Anton Shkaplerov, Dan Burbank (Komutan), Anatoly Ivanishin, André Kuipers, Oleg Kononenko, Don Pettit tarafından sürdürülmekte.
Nasa aynı zamanda istasyondan canlı görüntüleri Ustream yoluyla meraklılarına da iletiyor. Bu canlı yayın, istasyonun sadece yer üssüyle kontak halinde olduğu dönemlerde gerçekleşiyor.
Zaman zaman istasyonun içinden uzay adamlarının çalışmalarının da görüntülendiği yayında, daha çok dünya görüntülerine rastlamak mümkün, gezegenimizin etrafında bir tam turu 90 dakikada atan ISS için gün batımı ve doğumları 45?er dakikalık periyodlarda geçekleşiyor. Özellikle gece tarafına geçildiğinde şehir ışıkları ve fırtınalı havalarda şimşeklerin parıltılarını izlemek heyecan verici.

İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Uyarı:

– Eğer siyah bir ekran görüyorsanız, ISS Dünya’nın karanlık tarafından geçiyor olabilir. Şehir ışıkları haricinde net görüntü göremeyebilirsiniz.

– Eğer gri bir ekran görüyorsanız, ISS ile bağlantı kesilmiş ya da kameralar arasında geçiş yapılıyor olabilir. Sonra tekrar deneyiniz.

İyi seyirler.

Yorum yapın

Daha fazla Doğa
İnsan: En vahşi hayvan – Çağlayan Çevik

Lydia Millet, Çaresizliğin Kuyusu?nda, deneye kurban edilen maymunları, ticari hırslar uğruna idam edilen filleri anlatırken, sokağa bıraktığımız kaptan su içen...

Kapat