Vapurları Seven Çocuk – Behiç Ak

Mizah ustası sanatçı Behiç Ak’tan kentsel değişim ve yitirilen değerler üzerine düşündürücü bir İstanbul öyküsü.

Güneşi Bile Tamir Eden Adam, Alaaddin’in Geveze Su Boruları, Kedilerin Kaybolma Mevsimi gibi öykü kitaplarını tüm çocukların severek okuduğu, ülkemizin tanınmış mizah sanatçısı, yazar Behiç Ak’ın yeni kitabı İstanbul’da geçiyor Sanatçı, yine günümüzün tartışılan sorunlarından birini, çarpıcı bir anlatımla kaleme alıyor. “Gelişim” adına değişip metropolleşen kentte, betonlaşmanın insanlar üzerindeki etkilerini güçlü bir gözlemle kurgulayan Ak, insan ve yaşadığı çevre arasındaki ilişkiyi duru bir üslupla anlatıyor. Sanatçının öteki kitapları gibi bu kitabını da, çocuklar kadar yetişkinler de severek okuyacak.

Kardeşi Emre ve olağanüstü bir masal anlatıcısı olan annesiyle birlikte bir Boğaziçi mahallesinde yaşayan Fırat, tatil günlerinde o çok sevdiği minik Boğaz vapuruna binip karşıya geçer, balon satardı. Mahallede yüz yıllık ahşap bir yalıda oturan Meliha Hanım’sa, komşularını sık sık evine davet eder, hep birlikte gülüp söylerlerdi. Ama Meliha Hanım’ın bir gün yalıdan taşınmak zorunda kalmasıyla mahalle değişmeye, güzelliklerini teker teker yitirmeye başladı. Minik Boğaz vapuru da seferden kaldırılınca, Fırat kolları sıvaması gerektiğini anladı…
Tanıtım Yazısı

Kitabın Künyesi
Vapurları Seven Çocuk
Behiç Ak
Günışığı Kitaplığı / Çocuk Dizisi / 3-8 Yaş
Baskı Tarihi: Eylül 2009
96 sayfa

Behiç Ak ‘ın Hayatı
1956 yılında Samsun’da doğdu. İstanbul’da Yıldız Üniversitesi’nde, sonra da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den beri Cumhuriyet gazetesinde hemen her gün bant karikatür çiziyor. Bunun yanı sıra çocuk kitabı yazarlığı ve çizerliği, oyun yazarlığı, sanat yönetmenliği yapan, belgesel film alanında da çalışmaları olan Behiç Ak’ın ilk çocuk kitapları Japonya’da yayımlanan Gökdelene Giren Bulut ve Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı’dır. Yine birer resimli kitap olan Kedi Adası, Rüzgârın Üzerindeki Şehir, Uyurgezer Bir Fil ile Büyükannem ve Miyop Ejderha adlı eserleri de önce Japonca, daha sonra Türkçe yayımlanan yazar, Benim Bir Karışım, Ben Ne Zaman Doğdum?, Bizim Tombiş Taştan Hiç Anlamıyor, Doğum Günü Hediyesi ile Karadeniz’deki Yunus gibi resimli çocuk kitapları yaptı. Çevre duyarlılığını artırmak için kitaplar yazıp çizen sanatçının ilk tiyatro oyunu Bina, 1983 yılında Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’nü kazandı, ertesi yıl Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi. Ayrılık ve Tek Kişilik Şehir adlı oyunlarının başarısını, 1999 depremini konu alan Fay Hattı’nın uluslararası başarısı izledi. 1994 yılında gerçekleştirdiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi – Siyahperde adlı belgesel filmi aynı yıl Ankara Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film ödülünü kazandı. Bant karikatürlerini de albümler halinde kitaplaştıran Behiç Ak, kedilere düşkünlüğüyle tanınıyor, İstanbul’da Kuledibi’ndeki atölyesiyle Büyükada’daki evi arasında gidip gelirken vapurlarda yeni yeni kitaplar düşünüyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here