Ellika Tomson’un Keşif Günlüğü – Asa Lind

Ellika’nın hiç keyfi yok, çünkü pazartesiye kadar bir ödev yazması gerekiyor; hem de sayfalarca, hem de uzun zaman önce yaşamış bir kâşif hakkında…

Ama komşusu tamirci ve temizlikçi Pampas ona küçücük bir defter, bir kalem ve yepyeni bir fikir verir: Neden Ellika kâşif olup da kendi keşif günlüğünü yazamasın? Keşfetmek için uzak ülkelere gitmek şart mı? İnsan yaşadığı apartmanda keşif seyahatine çıkamaz mı?

İşte Ellika Tomson’un ilginç ve maceralı keşif seyahati böyle başladı…
Daima keşfedilecek bir şey vardır. En iyi bildiğinizi sandığınız yerde bile.

Kitabın Künyesi
Ellika Tomson’un Keşif Günlüğü
Yazar: Asa Lind
Yayınevi: Kanat Kitap
Çeviren: Ali Arda
Sayfa Sayısı: 128 sayfa

Asa Lind ‘in Hayatı
1958 yılında doğdu. Dört kızkardeşin en küçüğüdür. Asa çocukluğunda bir sürü hikaye, peri masalı ve şarkı dinledi. Evdeki mutfak dünyanın merkezi ve herhalde daha yazmayı bilmediği zamanlarda onu yazar yapan yerdi. Annesi bir seferinde şöyle demişti: ?istediğin her şeyi düşünebilirsin ve kimse düşüncelerini senden alamaz.?
İsveç’in kuzeyinde, küçük bir köyde büyüyen Asa Lind yazılarını bir gerçeklik incelemesi, bir parça da olsa gerçeği anlama çabası ve aynı zamanda bizzat bir dil çalışması olarak görüyor. Kelimelerle ne ifade edilebilir? Bir rengi nasıl ?yazarsın?? Bir kokuyu? ?uzay? kitapta kendine nasıl yer bulur? Asa kullanılabilecek kitaplar yazmak istediğini söylüyor. Yalan söylemeyen, tekrar tekrar okuyabileceğiniz (veya dinleyebileceğiniz) kitaplar. Son yıllarda Asa Lind İsveç ve Finlandiya arasında bir yerde Aland adalarında yaşıyor ve bütün zamanını yazmaya ayırıyor. Daha önce gazeteci olarak çalışmıştır. Aynı zamanda resimle de uğraşıyor.

2 YORUMLAR

  1. Ben kitabı hala okumama rağmen tek kelime ile şöyle anlatabilirim MUHTEŞEM. ELLİKA TOMSON’UN maceraları…
    Bence dediğim gibi MUH-TE-ŞEM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here