Vincent Van Gogh ’un Yaşamının Kısa Kronolojisi

Vincent Van Gogh ’un Yaşamının Kısa Kronolojisi

İlk Yıllar
1853 30 Mart, Vincent, Kuzey Brabant’ın Groot Zun Dert ilçesinde doğar. Bölge papazı Theodorus van Gogh’un ilk çocuğudur.
1857 1 Mayıs. Erkek kardeşi Theo doğar.
1869 30 Temmuz. Lahey’deki resim alım-satımcısı Gaupil ve Ortakları
Şirketi’ne girer.
1872 Ağustos. Theo ile mektuplaşmalarının başlangıcı.
1873 Mayıs. Şirketin Londra şubesine gönderilir. Bu arada, Ocak ayında
Theo, aynı şirketin Brüksel şubesinde çalışmaya başlamıştır.
Yaz aylarında, Londra’daki ev sahibesinin kızı Ursula Loyer, evlenme teklifini geri çevirir.
1874 Ekim’de, geçici olarak şirketin Paris şubesine gönderilir, Aralık’ta
yeniden Londra’ya gelir.
1875 Mayıs. Bir kez daha Paris şubesine gönderilir, işveren ile arasında sürtüşmeler başlamıştır. Bu sıralar, Vincent’in dinsel mistisizm dönemidir.
1876 Ocak. Çalıştığı şirket tarafından üç aylık işe son verme ihbarı yapılır.
Nisan. Öğretmen olarak Ingiltere’ye gider. Önce Ramsgate, sonra Isleworth’de çalışır. Noel’de, ailesini görmek için Etten’e (aile bu kente taşınmıştır) gider. Hollanda’da kalır.
1877 Dordrecht’de bir kitapçı dükkânında çalışmaya başlar. 9 Mayıs’ta Amsterdam’a taşınır. Üniversite giriş sınavlarına hazırlanmaya koyulur. Teoloji bölümüne devam etmek istemektedir.
1878 Temmuz. On beş aylık bir hazırlık döneminden sonra, sınavlar için çalışmaktan vazgeçerek Brüksel’deki Din Okuluna (Evangelical School) girer; ve üç ay sonra buradan da ayrılır. Aralık ayında,
Güney Belçika’daki Borinage bölgesinde, kömür madenlerindeki işçiler arasında vaiz olarak -kendi hesabına- çalışmaya gider. Paturages’da kalarak, hastalar arasında ve vaiz olarak çalışır.
1879 Ocak. Wasmes’da, altı aylığına, geçici vaiz olarak iş bulur.
Temmuz. Aşırı hevesli çalışmasından dolayı işine son verilir. Buraya yakın olan Cuesmes’de kendi hesabına çalışmayı sürdürür.
1880 Temmuz/Ağustos. Ressamlığı meslek edinmeye karar vererek, maden işçilerini çizmeye başlar. Ekim ayında Brüksel’e giderek anatomi ve perspektif dersleri alır. Yaşamını sürdürebilmek için Theo’dan para almaya başlaması bu döneme rastlar.

(Hollanda Yılları / 1881-1885)
1881 Nisan ayının 12’sinde Etten’e döner, ailesiyle oturur. Aşkının, kuzeni Kee Vos’tan karşılık görmemesi yüzünden derin acılar çeker.
Ekim ayında ressam Anthon von Rappard ile yazışmaya başlar.
Aralık ayında Lahey’e yerleşir, Lahey ekolünün başarılı ressamlarından Anton Mauve’dan resim dersleri alır.
1882 Ocak. Bir fahişe^Jİan Clasina Maria Hoornik (Sien)’i evine alır ve onunla yaşamaya başlar. Yalnızca birkaç aylık bir çalışmadan sonra Mauve ile bozuşur, tngiliz dergilerinden geniş bir kolleksiyon oluşturmaya başlar. Amcası C.M. van Gogh’un ısmarladığı Lahey Manzaraları dizisinden on iki tane yapar ve satar.
1882 Eylül. Theo, ağabeyinin yanma gelerek onu Sien’den ayırmak için baskı yapar. Van Gogh, Drente’ye (Kuzeydoğu Hollanda’da bir eyalet) giderek, iki buçuk ay doğa ile baş başa yaşar. Aralık ayında Nuenen’e (Brabant’da, Eindhoven yakınlarında bir köy) giderek, babası buraya atandığı için burada yaşayan ailesinin yanında kalır.
1884 Nuenen’de geçer. Komşusu Margot Begemann ile ilişkisi olduğu dönem… Ailesinin karşı çıkması ve kadının intihara teşebbüs etmesi yüzünden ilişki trajik biçimde son bulur. Bu arada natürmortlar, dokumacılar ve köylüler ile ilgili resimler, baş etütleri yapar.
Theo, bir süre kararsız kaldıktan sonra, Vincent’in daha Mart ayında yapmış olduğu bir teklifi sonunda kabul eder. Yani, bundan böyle Theo, Vincent’in gönderdiği tüm yapıtları kendi malı sayacaktır ve böylece ağabeyine her ay yolladığı 150 frank yardım da borç değil, resimlere karşılık ödeme yerine geçecektir.
1885 Kasım’a kadar Nuenen’de yaşar. 27 Mart’ta babası ölür. Nisan-Mayıs aylarında Patates Yiyenler’i yapar. Kasım ayında Antwerp’e taşınır.
1886 Ocak ayında Antwerp’teki Akademi’ye girer, Şubat ayında Paris’e hareket eder.

(Paris / Şubat 1886-Şubat 1888)
1886 Theo ile birlikte Rue de Laval’de oturur. Carmon Atölyesi’nde çalışmaya başlar. Haziran ayında Theo ile birlikte Montmartre’a, 54 Rue Lepic adresine taşınır. Birçok Parisli sanatçı ile dostane ilişkiler kurduğu, Japon sanatına hayranlık beslediği dönemin başlangıcıdır bu tanışma.
1887 Yapıtlarını çeşitli yerlerde gayri resmi olarak sergiler ama başarı kazanamaz. Haziran ayında, Paris yakınlarındaki Asnieres’de Emile Bernard ile birlikte çalışır.

(Arles / Şubat 1888-Mayıs 1889)
1888 20 Şubat’ta, Provence bölgesindeki Arles kentine hareket eder. Orada, Carrel adlı lokantanın üstünde bir oda bulur ve yerleşir.
Mart ayında Bernard ile yazışmaya başlar. Mayıs ayında 2 Place Lamartine (Lamartine Meydanı No. 2) de dört odalı bir ev kiralar.
Haziran ayında Saintes-Maries-sur-Mer köyünde bir hafta geçirerek çalışır. Eylül ayında “Sarı Ev”e taşınır. 23 Ekim’de Gauguin, Brötanya’dan gelir. Aralık ayında Theo, Johanna Bonger ile nişanlanacağını haber verir. 23 Aralık, ilk ruhsal bunalım… Kulağını keser. Onu yaralı olarak bırakan Gauguin, 27 Aralık’ta Paris’e doğru yola çıkar. Vincent iki hafta hastanede yatar.
1889 7 Ocak’ta hastaneden eve döner, kısa bir süre sonra yeniden çalışmaya başlar. 4 Şubat’ta ikinci krizini geçirir; iki hafta kadar süren bu krizi, ay sonuna doğru bir üçüncüsü izler. Hastaneden salıverilmemesi için dilekçe yazarak imza toplayan Arles halkının baskısı yüzünden Nisan’ın sonlarına dek hastanede kalır. Theo, 17 Nisan’da evlenir. Vincent, Saint-Remy’deki Saint-Paul-de-Mausole
akıl hastanesine girmeyi kabul eder.

(Sairıt-Remy / Mayıs 1889-1890)
1889 8 Mayıs’ta akıl hastanesine girer. Burada geçirdiği iki şiddetli kriz dışında uzun dönemler aklı başındadır. İlk krizi Temmuz başından Ağustos ortasına dek, İkincisi ise Noel’den (25 Aralık) Yılbaşına dek sürmüştür.
1890 Ocak ayında, Mercure de France dergisinde, Albert Aurier’in Vincent’in yapıtlarını öven bir yazısı yayımlanır. Ayın sonuna doğru Vincent, aşağı yukarı bir hafta süren altıncı krizini geçirir. 31
Ocak’ta Theo’nun oğlu doğar, adını Vincent Willem koyarlar. Şubat ortalarında başlayan yedinci kriz Nisan ortasına dek sürer.
Mart ayında, Kızıl Üzüm Bağı adlı tablosu Brüksel’de 400 franga satılır. Auvers’e gidip orada inzivaya çekilmek üzere, 17 Mayıs’ta Paris’e doğru yola çıkar. Paris’te üç gün Theo’nun yanında kalır.

(Auvers-sur-Oise / Mayıs-Temmuz 1890)
1890 21 Mayıs’ta Auvers’e varır. Burada ona Dr. Gachet bakacaktır. 21 Temmuz’da Paris’e giderek Theo’yu ziyaret eder, bu arada başka ressam dostlarıyla da görüşür. Auvers’e döndükten sonra, 27 Temmuz’da kendini tabancayla vurur, 29 Temmuz’da ölür, Auvers’deki küçük mezarlıkta gömülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here