Virüs Gezegeni (Yaşam ve Ölüm Veren Ezeli Yoldaşlar) – Carl Zimmer

En derin mağaralardan okyanusların dibindeki müthiş sıcaklardaki volkan ağızlarına kadar Dünya’nın istisnasız her yerinde bulunan Virüsler milyarlarca insanın hayatını etkileyerek, insan sağlığına zarar vermektedirler. Aynı zamanda, geçtiğimiz yüzyılın önemli biyolojik gelişmelerinde de başrol oynamışlardır. Bunlardan Smallpox virüsü (çiçek), şimdi dünya üzerinden kökten yok edilmiş olmasına rağmen, bir zamanlar insanlığın bir numaralı düşmanıydı. HIV gibi yeni virüsler, farklı tehlike ve sorunlar çıkarmaya devam ediyorlar.
Virüsler, gezegen ekolojisi üzerinde, görünmeyen ama etkin olan oyunculardır. Onlar, türler arasında DNA?ları taşır, evrim için yeni kalıtsal malzeme sağlar ve çok çeşitli organizma popülasyonlarını düzenlerler. En küçük mikroptan en büyük memeliye kadar bütün türler, virüslerin eylemlerinden etkilenirler. Virüsler, güçlerini türler ötesine de uzatarak, havayı, okyanusları ve tatlı su kaynaklarını da etkilerler. Evrim sırasında, her bir hayvanın, bitkinin ve mikrobun nasıl şekillendiğini düşündüğümüzde, bunda diğer türlerle bu gezegeni paylaşan ufacık ve güçlü virüslerin de etkin bir rol oynadığını gözden kaçırmamalıyız.

”Tarih boyunca insanlara büyük acılar yaşatan virüsler hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey bu kitapta yer almaktadır”?Forbes

”30 yıl önce Carl Sagan’ın fizikte yaptığını özleyenler için…harika bir kitap”?Times Higher Education
”.. virüslerin gerçek doğasını ve genel olarak yaşamı olağanüstü bir şekilde özetliyor”?Onion A.V. Club
”Popüler bilimin tartışmasız en iyi örneklerinden”?Booklist (starred review)

?Carl Zimmer en iyi bilim yazarlarımızdan. Virüs Gezegeni, bizle birlikte yaşayan virüsleri anlamamız için bir başlangıç kitabı…Soğuk algınlığından HIV virüsüne kadar bütün oyuncular Zimmer’in bu muhteşem kitabında şiirsel bir dille anlatılıyor??Rebecca Skloot, The Immortal Life of Henrietta Lacks’ın yazarı

”Virüsle dünyasına harika bir yolculuk.”?ScienceNews

Tanınmış popüler bilim kitabı yazarı Carl Zimmer Yale Üniversitesi’nde ders vermektedir. Parasite Rex, Soul Made Flesh, Microcosm ve Evolution gibi kitaplarının yanısıra, New York Times, Time, Scientific American, National Geographic, Science, Newsweek, Natural History, ve Discover dergilerine düzenli olarak bilim yazıları yazmaktadır. 2001 yılında yazdığı Evolution (Evrim) kitabı PBS’de televizyon dizisi olmuştur. 1966 doğumlu olan Zimmer, genç yaşına rağmen 12 önemli kitabın yazarıdır ve bu çalışmalarıyla 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Akademisi ‘bilim iletişimi’ ödülüne layık görülmüştür. Carl Zimmer eşi ve çocuklarıyla birlikte Connecticut’ta yaşamaktadır.

Kitabın Künyesi
Virüs Gezegeni
(Yaşam ve Ölüm Veren Ezeli Yoldaşlar)
Carl Zimmer
çeviri: Müzeyyen Aykaç
Alfa Yayınları
Mart 2012,
130 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir