Vladimir Dudintsev ‘in Hayatı

Türkiye’de özellikle “Bir Yılbaşı Öyküsü” ile tanınan Sovyet yazar Vladimir Dudintsev, “Yalnız Ekmekle Yaşanmaz” adlı eserleriyle de, “Peki, ekmekten başka ne gerekir, insanca yaşayabilmek için” Özgürlük, onur, hayalgücü…” ana düşüncesini dile getiren eseriyle dünya edebiyatında sarsılmaz yerini aldı.16 Temmuz 1918’de Ukrayna’nın Kupyansk kentinde dünyaya geldi. Babası memur olan Dudintsev, Moskova Hukuk Enstitüsünden 1940 yılında mezun oldu. II.Dünya Savaşı’na katılarak ülkesini savundu. Leningrad’ın yakınında yaralandı ve terhis edildi. Anılarında, “savaş yıllarının tecrübesi ve pratik iş, benim ruhumun gelişmesine katkı sağladığını,” belirtti.
Savaştan sonra Dudintsev, Komsomolskaya Pravda gazetesinde çalıştı. Gazete için ülkede yolculuk yaptı ve haber hazırladı. Barış zamanında insanların yaşamlarını konu alan skeçler yazdı. 1953 yılında “Yedi Bogatyrs” olarak adlandırılan hikayelerin bir dizisini yayınladı.
1956 yılında yayınladığı romanı, ‘Yalnız ekmekle yaşanmaz.’, büyük bir etki yarattı. Dudintsev, eseri için şöyle der:” Romanım yabancı sularda barışsever bir gemidir.” O, Sovyet toplumunu olumsuz görünüşlerini resmetmeyi inkar etmedi, ve şöyle ifade etti; ?ülkemizde zafere yürürken eksikliklerimizi ve zorluklarımızı dürüstçe konuşuruz; çünkü onlar, kendisinde hiçbir adaletsizliğin olmadığı bir toplumun doğum ıstıraplarıdır.”
Yazar bilimkurgu niteliğinde (1957, 1960 yayımladı) eserler üretti. “Bir Yeni Yıl peri masalı”, insanların yarısının, tam karanlıkta yaşadığı uzak bir gezegende yer alan erişkinler için bir fabl. “Beyaz cüppeler” ise,1987’de yayımlandı.
Dudintsev, eserlerinde insana ait gerçekliği, insanın yok edilen dünyasına meydan okuyarak dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here