Yağmurcuk Kuşu / Kimsecik 1 – Yaşar Kemal

Kimsecik, ?dağları bekleyen? korkunun yıkıcı gücünün, üç kitaplık dev efsanesidir. Korku insanın benliğini parçalarken, bu insanlık durumundan büyük bir trajedi doğar. Ama çocuklar korkuya yenik düşmez, üstüne yürürler.

Üçlünün ilk kitabı Yağmurcuk Kuşu bir cinayetin yarattığı korkuyla şekillenir. Roman katliamların nedenleri ile sonuçları arasındaki ürpertici ilişkiyi açığa çıkarırken, bir yanıyla da bir köy çocuğunun masum ve cesur dünyasının nasıl belirdiğini ortaya koyar.

?Doğu dünyasının eşiğinden günümüzün dev yazarlarından biri bize ulaşıyor. Yaşar Kemal, hem Western hem Yunan tragedyası sınıflamasına giren destanlar yazıyor.?
L?Evenement du Jeudi, (Fransa)

?Yaşar Kemal modern Türkiye?nin dünyaya armağan ettiği en yetenekli yazar ve aynı zamanda savaş sonrasının en çekici yaratıcılarındandır. Bu güzel dramın getirdiği yenilik, çocukluk döneminin çeşitliliği ile zengin ve çekici sahneleridir.?
Alain Bosquet, Magazine Litteraire, (Fransa)

?Yaşar Kemal, nefis bir biçimde betimlenmiş bir Anadolu ortamında geçen Yunan tragedyasını tüm inceliği ve kaderciliği içinden yeniden canlandırmaktadır.?
Christian Guidicelli, Lire, (Fransa)

Kitabın Künyesi
Yağmurcuk Kuşu [Kimsecik 1]
Yaşar Kemal
Kapaktaki Resim: Nuray Günay
Yapıkredi Yayınları
Basım Yılı: 2004
Sayfa: 456

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here