Sarı Yazma – Rıfat Ilgaz

Rıfat Ilgaz’ın bu romanı, adını Karadeniz’in emekçi, çalışkan kadınlarının simgesi olan sarı yazmadan almıştır. Ilgaz’ın çocukluk yıllarını geçirdiği Cide’ye dönüşüyle başlayan Sarı Yazma da bu topraklara aittir. Çok küçükken ayrılmak zorunda kaldığı, ama hiçbir zaman unutamadığı memleketi, yazarı geçmişine götürür. Sarı Yazma’da çocukluğunu, öğrenciliğini, zorluklarla geçen öğretmenlik günlerini, aile yaşamını, her türlü baskıyla engellenmeye çalışılan cezaevi ve sanatoryum arasında sürdürdüğü yazarlığını anlatır.

Rıfat Ilgaz’ın kendi yaşamı ekseninde Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan 1950’li yıllara kadarki politik yapısını ve edebiyat dünyasını anlattığı bu roman, aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’nın karanlığından nasibini almış 1940 Kuşağı toplumcu-gerçekçi aydınlarının mücadele dolu öyküsüdür.

Kitabın Künyesi
Sarı Yazma
Rıfat Ilgaz
İş Bankası Yayınları
Basım Tarihi : 03 – 2011
Sayfa Sayısı : 536

Çınar Yayınları Tanıtım Yazısı
Sarı Yazma, 1940 Kuşağı şiirimizin en büyük ustalarından Rıfat ILGAZ?ın kendi yaşam öyküsünü anlattığı romanıdır. Roman, Cide?de doğup yaşamının ilk on iki yılını orada geçiren şairin, yıllar sonra o şirin kıyı kentine geri dönüşü ile başlar. Bu bir korku, yılgınlık. tükenme ya da kaçış değildir… Bu, şairin yaşadıklarına yeniden başlamak; o topraklarda yeniden doğup, büyümek ve yaşlanmak isteğidir. Aynı zamanda, amacı, geçmişine şimdiki gözleriyle bir kez daha bakmaktır.
İşte, Sarı Yazma, llgaz?ın sanatının zirvesindeyken geriye bakıp gördüklerinden oluşan bir romandır. Toplumcu bir yazın ustasının, kendi kuşağının renkleriyle boyadığı Türkiye resimlerinden oluşan bir belgesel de diyebiliriz. Ki bu öykü, keskin toplumsal çelişkilerden kaynaklanan hoyrat bir iklimin yıprattığı kırıp döktüğü bir kuşağın öyküsüdür…
Bir şairin, geçmişiyle açık ve içten bir hesaplaşma ve bu sırada ortaya çıkan, serüven dolu, uzun bir yaşamdan kesitler… Abartmayan, doğal ve duru bir anlatım içinde, inanılmaz dirençli bir mücadele ve mutlu, umutlu bir son… Romanın adı olan Sarı Yazma, Karadeniz?in çalışkan kadınları için. yazann bir saygı duruşu…

Kitabın Künyesi
Sarı Yazma
Bütün Eserleri
Rıfat Ilgaz
Çınar Yayınları / Rıfat Ilgaz/Bütün Eserleri/Roman Dizisi
Baskı Tarihi: 1999
399 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here