Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi – Roelf Bolt

yalancılar_ve_sahtekarlar_ansiklopedisiYalancılar Ve Sahtekarlar Ansıklopedisi, insan olmaya “aldatma ve al-danma” penceresinden bakıyor; dünden bugüne, şöhretliden bilinmeyene, en “doğru” yalanları, en “gerçek” sahteleri, en başarılı sahtekarlık vakalarını bir araya topluyor. Pazardan edindiği askeri üniformayla zor kullanmadan şehrin belediye sarayını teslim alan Alman ayakkabıcı (bugün adına basılmış bir pul var); kısırlık tedavisi diye erkeklere keçi testikülü nakledip servet edinen şarlatan; toplama çıkarma yapabilen atıyla sansasyon yaratan asilzade; foyası ancak 70 yılın ardından, ürettiği eserler dünyanın önemli müzelerine dağıldıktan sonra ortaya çıkan sanat dolandırıcısı ve denizkızı iskeletinden ejderha yumurtasına, alternatif gerçekler yaratmada sınır tanımayan düzen-bazlar.

Ayrıca Cicero, Einstein, Ernest Hemingway, François Mitterrand (kendine suikast düzenleterek bu kitaba girmeye hak kazandı), Marco Polo ve Batlamyus gibi adına kolay kolay toz kondurmayacağınız pek çok önemli isim.

Kimse kandırılmak istemez ve kimse sahtekarlık hikayelerine hayır demez. Sebebi ister sahtekarın yaratıcı yöntemleri ister kurbanların ısrarlı saflıkları olsun, eğlenceli ve hatta destansı buluruz “bizden ırak” yalan dolanları.

Ansiklopediler genelde nihai sözü söyler. Bu ansiklopedide okuyacaklarınız ise muhtemelen sizde tekrar tekrar teyit etme isteği yaratacak. Yalancılar ve Sahte-Karlar Ansıklopedisi aynı anda hem büyük keyif verecek hem de fena halde paranoyanızı tetikleyecek.
(Tanıtım Bülteninden)

KİTAPTAN BÖLÜMLER

“Shinichi Fujimura (d.1950) kendi kendini yetiştirmiş bir arkeologdu ama görenler onu doğuştan arkeolog sanırdı. 1981’de Japonya’daki 40.000 yıllık medeniyet kalıntılarını bularak kıtanın en erken yerleşimlerini keşfetti. Takip eden 20 yılda buldukları gittikçe daha eskiye işaret etti. Hatta kimi zaman tek seferde on binlerce yıl atladığı oluyordu. Zirveye ulaştığında keşiflerinin yaşları 600.000 ila 120.000 yıl öncesine uzanıyordu. Bu başarısından ötürü Fujimura’ya “Tanrı’nın Eli” adı verilmiş ve Tohoku Paleolitik Enstitüsü’nün başkan yardımcılığına getirilmişti.
2000 yılının sonlarında Fujimura’nın pek dürüst olmadığı ortaya çıktı. Bir Japon gazetesi, Fujimura’nın arkeolojik birtakım buluntuları sabahın erken saatlerinde yerin altına gömdüğü, akşam gidip onları yeniden “keşfettiğini” gösteren birtakım fotoğraflar yayımladı. İlk başta Fujimura bunun münferit bir vaka olduğu konusunda ısrar etse de daha sonra 42 arkeolojik kazı alanında aynı düzenbazlığı yaptığını itiraf etti. Japon bilim insanları Fujimura’nın bulgularına dayanarak yazdıkları ders kitaplarını baştan aşağıya revize etmek zorunda kaldılar.
Fujimura, Tohoku Paleolitik Enstitüsü’nden ve Japon Arkeoloji Derneği’nden atıldı. İtibarı sıfırlanan bilim insanı kendi rızasıyla psikiyatri kliniğine yattı.”

*****

“1953’te Elisabeth Ströker (1928-2000) Zahl und Raum (Sayı ve Uzay) adlı tezini teslim ederek doktora derecesi aldı. Bu tez kariyeri için güzel bir başlangıç oldu ve 1965 yılında profesörlüğe kadar yükseldi.
1990 yılında Ströker bilim etiği üzerine bir dizi metin yayımladı ama o sıralar kendisi bu etiğe pek uymamakla suçlanıyordu. İddiaya göre tezi için Bertrand Russell ve Ernst Cassirer’in eserlerinden geniş kesitler almış ve atıfta bulunmamıştı. Tezini teslim etmesinden 37 yıl sonra intihalle suçlanmak onun için felaketten başka bir şey değildi. O tarihte görev yaptığı Köln Üniversitesi hakkında soruşturma yürütürken aynı zamanda bilim etiği üzerine ders veriyor olması gibi bir ironi söz konusuydu. Soruşturma aleyhine sonuçlandı ve üniversiteden atıldı. Öldüğü yıl Im Namen des Wissenschafthsethos (Bilim etiği adına…) adında bir kitap yazıp kendi eylemlerini savunmak suretiyle son yüzsüzlüğünü gerçekleştirdi.”

Kitabın Künyesi
Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi
Roelf Bolt
Domingo Yayınevi / Araştırma-İnceleme Dizisi
Türkçe
280 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 15 x 23 cm
İstanbul, 2015
ISBN : 9786054729593
Kapak Tasarımı : Barbara Bernat
Çeviri : Tevfik Uyar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here