Çocukluğun Sonu – Arthur C. Clarke

çocukluğun sonuArthur C. Clarke, bilimi edebiyatla eşsizce birleştiren, bilimkurgunun üç büyük ustasından biri. Dünya üzerindeki uygarlığımızın kaderini, insan neslinin akıbetini irdeleyen yazarın ilk dönem başyapıtlarından Çocukluğun Sonu ise ters köşeye yatıran bir “öteki” anlatısı, farklı bir uzaylı istilası öyküsü.

20. yüzyılın son çeyreğinde dünyanın iki büyük gücü ABD ve SSCB arasındaki uzay yarışı hiç olmadığı kadar kızışmıştır. Diğer gezegenlere ilk olarak hangi ülkenin ulaşacağı tartışılırken tüm bu hayaller aniden yerle bir olur: Devasa uzay gemileriyle Hükümdarlar, önemli başkentlerin üzerinde görünmüşlerdir.

İlk andaki korkuyu, ileri bir uygarlıktan gelen dünyadışı varlıkların getirdiği bilimsel gelişmeler takip etmiş, yıllardır düşlenen savaştan uzak bir Dünya sonunda gerçek olmuştur. İnsanlık Altın Çağı’nı geçirirken
adeta bir Ütopyada yaşamaktadır.
Peki, Hükümdarlar bu ilerlemeleri sadece insanlığı düşünerek mi sağlıyor?
Yoksa tüm bu gelişmelerin bir bedeli mi var?
Çocukluğun Sonu, ütopya ve distopya arasındaki ince çizginin ta kendisi.

***

Bilinmeyenin korkusu, geçmişten değil de gelecekten kalma bir hatıra olabilir mi?

1953’te yayımlanan Çocukluğun Sonu, Arthur C. Clarke’ın bir bilimkurgu yazarı olarak tanınmasını sağlayan, yirminci yüzyıla damga vuran önemli romanlardan biri. 2015’te televizyona uyarlanarak dizi haline getirilen ve bilimkurgu takipçileri için yeniden gündeme gelen bu eserin gücü, insanlığın geleceğine dair en özgün ve düşündürücü yorumlardan birini sergilemesinde gizli.

Dünya üzerindeki uygarlığımızın kaderini, insan neslinin akıbetini irdeleyen Çocukluğun Sonu, ters köşeye yatıran bir “öteki” anlatısı, farklı bir uzaylı istilası öyküsü, ütopya ve distopya arasındaki ince çizgiye dair, kalın harflerle tarihe geçen bir bilimkurgu klasiği…

“Böyle bir kitap yıllardır yazılmadı.” —C. S. Lewis

“Gerçek bir bilimkurgu klasiği.” —Jo Walton

“Hiçbir ütopya, toplumun bütün bireylerine sonsuza dek tatmin sağlayamaz.”

Kitabın Künyesi
Çocukluğun Sonu
Arthur C. Clarke
İthaki Yayınları / Bilimkurgu Dizisi
Türkçe
256 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 13 x 21 cm
İstanbul, 2015
Yayına Hazırlayan : Yankı Enki
Yayın Koordinatörü : Tuğçe Nida Sevin
İllüstrasyonlar : Ozan Korkut
Editör : Alican Saygı Ortanca
Çeviri : Ekin Odabaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here