Yargılı İnfazlar (Türkiye Tarihinde İdamlar) – Türey Köse

Ölüm birilerine “yasayla” geldi. Meclis “birilerinin” ölümü için yasa çıkardı. 12 Mart döneminde ve 12 Eylül sonrasında ölüm cezası kararları nasıl görüşüldü? Kimler nasıl oy kullandı? Peki ya infaza tanık olanlar? İnsan, bir infazı nasıl izler? Gözler utançla kapatır mı kendini? Yoksa!..

Ve bir gün “AB hatırına” idam cezası kalktı, geride utancı kaldı… Birilerinin sızlayan vicdanı… Ve giden canların acısı… Tarihe ışık tutan bu kitabı herkesin mutlaka okuması gerekiyor.

Ölüm bir yazıdır yaşamda! İşte o yaşamı Türey Köse kitabında çok iyi sorgularken şöyle diyor: “Ölüme oy vermeyi olağan zamanlarda savunmak kolay mıdır?” Türay Köse yakın tarihimize ışık tutuyor, bir utancın öyküsünü anlatıyor.
Hikmet Çetinkaya

Türey Köse’nin kitabı, “ölümün tanıklarının” dilinden ve gözünden, yaşama hakkının devlet buyruğu ile yok edildiği o korkunç anları bir kez daha yaşatıyor. Ben kitabı bir solukta okudum. Bittiğinde soluğum kesildi…
Aydın Engin

Meslekdaşımız Türey Köse, Cumhuriyet tarihi boyunca idamı incelerken, Deniz’lerin oylamasında el kaldırmış siyasilerle görüşmüş, 32 sene sonra ne düşündüklerini sormuş. Cevapların kiminde samimi pişmanlık var, kiminde sinsi bir inkar, kiminde dişli bir inat…
Can Dündar
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Yargılı İnfazlar
(Türkiye Tarihinde İdamlar)
Türey Köse
Cumhuriyet Kitapları
Yayın Yönetmeni:Zeynep Atayman
Grafik Tasarım: Ahmet Sungur, Müge Kaygusuz
Mayıs 2011
202 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here