Yaşam Kullanma Kılavuzu – George Perec

Perec’in doksan dokuz bölümde tamamladığı sihirli bir başyapıt olan ‘Yaşam Kullanma Kılavuzu’ adlı roman (Le Vie Mode D’Emploi) 1978 yılında Fransa’da yayımlandığı yıl Medicis ödülünü almıştı. 1978 Medicis ödülü jürisini tam anlamıyla hayran bırakan bir titizlik ve büyüleyici bir virtüözlükle kurulan; yaşanmış ve düşlenmiş anıların, yan yana gelen, zincirlenen, iç içe geçen yaşamların olağanüstü romanıdır Yaşam Kullanma Kılavuzu.
Jean-Yves Pouilloux, Perec üzerine yazdığı bir denemesinde şöyle söz ediyor Perec ve Yaşam Kullanma Kılavuzu hakkında: “Bir yanda, bileşik hikâye zamanları, bir yanda da şart kipi (geçmişteki gelecek) ve şimdiki zaman (özel bir tını, tanıdık bildik bir ses, öyle ki Yaşam Kullanma Kılavuzu’nda ardı arkası kesilmez bu sesin) işte bu ritm içinde çarpışıp dururlar… O kuşakta (yani bizim kuşakta) yer alan pek çok aydın için ruhçözümlemenin bir insan bilimi -kimi zaman en üstün nitelikli insan biliminin olmasına karşın, Perec ruhçözümlemeyle özsel ve gizemli bir ilişki sürdürür.” Perec “Sihirli bir biçimde birleştirilen iki parça hem bir teklik olmuştur, hem de hata, duraksama, bunalım ve bekleyiş kaynağı”dır diyerek romanın bütünlenen parçaları, ve bütünle parça arasındaki ilişkiyi açıklıyor. Yaşam Kullanma Kılavuzu yapboz bir romandır.
Parça parça örülerek kendini tamamlayan bu roman, okuyucusundan da aynı titizlik ve hüneri bekler. Yaşam Kullanma Kılavuzu bir başyapıttır.

“Parçaları, yerleştirenin her hareketi, bu parçaların üreticisi tarafından kendisinden önce tekrarlanmıştır; eline aldığı, incelediği, okşadığı her parça, denediği, bir kez daha denediği her kombinasyon, her dokunuş, her sezgi, her umut, her cesaretsizlik bir başkası tarafından kararlaştırılmış, hesaplanmış, incelenmiştir. Parça parça örülerek kendini tamamlayan bu roman, okuyucusundan da aynı titizlilk ve hüneri beklemekte haklıdır. “… Sihirli bir biçimde birleştirilen iki parça hem bir teklik olmuştur hemde hata, duraksama, bunalım ve bekleyiş kaynağı…” Perec’ten bir başyapıt: Yaşam Kullanma Kılavuzu: Belki de bir tuzaktır!!!

Yaşam Kullanma Kılavuzu
Yazar: George Perec
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Çevirmen: İsmail Yerguz
Sayfa: 640
Baskı Tarihi: 2005

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here