2 milyon 700 bin okumaz yazmaz

Bugün 8 Eylül Dünya Okuryazarlık Günü. Dünya çapında 781 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 2 milyon 700 bin yetişkin okuma yazma bilmiyor ve hesap yapamıyor. Bu anlamlı günde, okuma yazma kampanyalarıyla fark yaratan AÇEV’e ABD’den bir ödül geldi.

Dünya çapında 781 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 2 milyon 700 bin yetişkin okuma yazma bilmiyor ve hesap yapamıyor. Konuya dikkat çekmek amacıyla her yıl 8 Eylül tarihinde Dünya Okuryazarlık Günü kutlanıyor.

ABD?de, Kongre Kütüphanesi tarafından üç ayrı kategoride verilen Okuryazarlık Ödülleri’nin bu yılki sahipleri Washington’da düzenlenen Ulusal Kitap Festivali’nde açıklandı. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) The International Prize kategorisinde, ABD dışında okuryazarlık alanında çalışan en başarılı kurum olarak 50 bin dolarlık ödüle layık görüldü. Bu yıl ödül için 30’dan fazla ülkeden yapılan başvuru arasından seçilen AÇEV’in, okuryazarlık düzeyinin yükseltilmesi konusunda anlamlı ve ölçülebilir bir katkı sunmuş olduğu Seçiçi Kurul tarafından ifade edildi.

AÇEV 1993 yılından bu yana erken çocukluk ve yetişkin eğitimleri ile Türkiye’de 830 bin kişiye ulaştı. Büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu okuma yazma bilmeyen gruplara yönelik yüz yüze eğitim çalışmalarıyla 150 bin yetişkine okuma yazma öğretildi.

Ekim ayında Washington’da yapılacak bir törenle verilecek olan ödüllerin diğer iki kategorideki sahibi ABD’de bulunan ve okuryazarlık alanında çalışan Room to Read ve Start Making a Reader Today (SMART) adlı kuruluşlar oldu.
(08.09.2014,http://kitap.radikal.com.tr/)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here