8 ayda 981 basın emekçisi işten çıkarıldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası raporuna göre 2014 yılının Ocak-Ağustos dönemini kapsayan ilk sekiz ayında 981 basın emekçisi işten çıkartıldı. 56 basın emekçisi ise çeşitli nedenlerle işinden istifa etti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından hazırlanan rapora göre, 2014 yılının ilk yarısında 981 basın emekçisi işten çıkarılırken 56 basın emekçisi ise çeşitli nedenlerle işinden istifa etmeyi tercih etti.

Raporda, siyasi iktidarın medyayı çoğulculuk yerine tek tipleştirmeye çalıştığı belirtildi. 2014 yılının ilk yarısında 981 basın emekçisinin işten çıkarıldığı, 56 basın emekçisinin ise çeşitli nedenlerle işinden istifa etmeyi tercih ettiği belirtilen raporda iktidara muhalif medya kuruluşlarının, Maliye eliyle vergi cezaları ve RTÜK eliyle yayın durdurma ve idari para cezaları ile terbiye edildiğini ifade edildi.

Muhalif kanal veya gazete patronları kamudan ihale alamama endişesi yaşarken, muhalif gazetecilerin ise AKP?nin Olağanüstü Kongresi?ne alınmaması örneğinde olduğu gibi sübjektif akreditasyon kriterleri ile cezalandırıldığı aktarıldı.

Raporda ayrıca AKP’nin cemaatle yaşanan gerilim dolayısıyla da işten çıkarmaların gerçekleştirildiği iddia edildi. Nisan 2014?te en az 210 gazeteci işsiz kaldı. Gezi eylemleriyle baskıların artması sonucu 94 gazeteci işten çıkarıldı, 37 gazeteci istifaya zorlandı.

Raporda şu görüşlere yer verildi: ?AKP iktidarında gazeteciler, haber ve makaleler nedeniyle davalarla sindirilmeye çalışıldı… Nisan-Haziran 2014 döneminde gazetecilere Terörle Mücadele Kanunu?ndan 15 yeni dava açıldı. Başbakan Erdoğan?a hakaret iddiasıyla 38 kişi, 2 yıl 15 gün hapis ve 277 bin 400 TL para cezasına mahkum oldu.?
(http://haber.sol.org.tr/, 31 August 2014)

Yorum yapın

insanokur.org’u

bilgiyle tutsaklıktan özgürlüğe…
“yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek…”