Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi – Anton Semyonoviç Makarenko

Çocukların eğitimi yaşamımızın en önemli alanıdır. Çocuklarımız ülkemizin ve dünyanın gelecekteki yuttaşlarıdır. Onlar tarihi yaratacaklar. Çocuklarımız gelecekteki anneler ve babalardır, onlar da kendi çocuklarını eğitecekler. Çocuklarımız büyüyünce eksiksiz yuttaşlar, iyi anne ve babalar olmalıdır. Ama hepsi bu değil: Çocuklarımız bizim yaşlılığımızdır. İyi bir eğitim bizim mutlu yaşlılığımızdır, kötü bir eğitim bizim gelecekteki acımızdır, gözyaşlarımızdır, başkasına karşı, ülkemize karşı suçluluğumuzdur.
“Aile, sadece belli ilişkilerin bir araya getirdiği insanlar komşuluğu, ya da üyeleri bir avcı kuş gibi tüketicilerden oluşan bir olgu değil, ihtiyaçları kendi üyelerince yaratan bir kolektivitedir.” diyen Makarenko; gerek aile kolektifi içinde gerekse bütün bir hayatı kapsayan ilişkilerde ana, baba ve öğretmenlere, çocuk eğitiminin nasıl olması gerektiği konusunda en doğru ve sağlıklı yöntemlere dayanan öğütler ve dersler aktarmaktadır.
Kitap, tüm koşullara rağmen çocuk eğitimi konusunda ciddî kaygıları olan ve çocuklarını kötü eğitim anlayışlarının etkisinden kurtarmak isteyen ana, baba ve eğitimcilerin çabalarına katkı olacaktır.
(Kitabın Girişinden)

Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi
Anton Semyonoviç Makarenko
Sorun Yayınları
Çeviren: Şule Ünsaldı – 128 sayfa,
Baskı Tarihi: 1996

1 YORUM

  1. Bir Çocuğa ‘Çocuk Aklınla Konuşma’ Denileceğine, O çocuğun İçinde Varolan Hazineye İnmek gerek.. Kim bilir Belki bir çocuktan öğrenilir Çok şey…
    Aziz Nesin’in ‘ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR BİR HARİKA’ Kitabınındanda Bir çocuk gözüyle yetişkinleri İzleyebilrsniz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here