Arenada ‘Show’ Modern Sporun Dünü ve Bugünü – Metin Kurt, Turgay Kurultay, Veysel Atayman

“Arenada ‘Show’ Modern Sporun Dünü ve Bugünü” adlı kitap öncelikle ’68’in dünyayı, toplumu ve hayatı yeniden kurma tutkusunun ve heyecanının bir araya getirdiği, profesyonel bir futbolcu ile sinema delisi bir üniversitelinin arkadaşlığının uzantısı. Bütünsel değiştirme ütopyalarının yerini, bireysel ayakta kalma projelerinin aldığı bir uğraktan bakıldığında, iki hayalcinin dostluğundan arta kalanlar bunlar. Modern sporun taşıyıcı ‘ilkelerinin’ belirlenebilmesi amacıyla, üç geniş deneme de bu bağlamın içine alındı. Modern sporun çoktan medyatik bir ‘show’ olup çıktığını göstermeye çalışan bu denemeler, sporun (futbolun) kapalı bir ‘anlamlar’ sistemi, popüler kültürün bir parçası olarak siyasal-ideolojik anlam yüklemelerine, dıştan ‘işlevlendirmeye’ elverişli olup olmadığı tartışmasını ağırlıklı biçimde öne çıkarıyor. Sporun egemen gerici güçler tarafından çok yönlü sömürülmesine karşı ilerici ve demokrat çevrelerin bu konudaki proje ve yöntem tartışmaları önemini koruyor.

Kitabın Künyesi
Arenada ‘Show’ Modern Sporun Dünü ve Bugünü
Metin Kurt,Turgay Kurultay,Veysel Atayman
Sorun Yayınları
Basım Tarihi : 08 – 1997
Sayfa Sayısı : 144

Metin Kurt’tan Sözler
?Bizler futbolu bir oyun olduğu için sever ve oynardık. Artık futbol para, son model arabalar ve güzel mankenler için oynanıyor. Futbolu oyun olarak severiz ancak bugün kullanılış şekliyle sevmemiz kendi kalemize gol atmak anlamındadır. Devrimciler hiçbir zaman spora karşı olmadı. Sporun içinde her zaman yer aldılar ama her zaman yanlış tarafta yer aldılar. Futbolda bizlerin boşalttığı alanları başkaları doldurdu. Futbolu bir uyuşturucu haline getiren sistem yerine futbolun kendisini mahkum ettik. Hayatın içinde kim çoksa tribünlerde de o çok olacaktır. Endüstriyel futbola karşıysak ona su taşıyan değirmende su damlası olmamalıyız.”
(?)
“Halka en yakın yer neresi? Çizgi. Ben de çizgide beklerdim. Antrenör ve idarecilerin olduğu tarafta oynamayı sevmiyorum. Kapalının önünde oynamamak için bir devre sağ açık, bir devre de sol açık oynardım.”
(?)
?Sportmence onuncu köyü arıyor. Doğru sözü kıymet verip savunanlar; bu yüzden dokuz köyden kovulanlar, yılmadan onuncu köyü arayanlar; sportmence sizin sesiniz, sözünüzdür. selam sizlere, selam dostlara. Spor kılıflı bu bataklığı biz yaratmadık, ama biz kurutacağız. sivrisineklerden bir gün mutlaka kurtulacağız. Yazanlar, çizenler, eli kalem tutanlar; düşüncesini midesinin sansüründen geçirmeyenler, yüreğinde iyilik, doğruluk, güzellik meşalesi sönmeyenler… bulamadıysak eğer sizleri, siz bulun bizleri… yitirecek zamanımız yoktur, gün naz değil, görev günüdür. Sporda söylenemeyen ne varsa biz söyleyeceğiz. caymayız, caydıramazlar. sapmayız, saptıramazlar. yürüyoruz doğru bildiğimiz yolda, alnımız açık, başımız yukarda?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here