“ASLINDAN SATILIK” Üzerine – Sadık Güvenç

Kenan Şahbaz’ın yeni öykü kitabı “Aslından Satılık” Mayıs 2024’te Parma Kitap’tan çıktı.
   2018’de “Sahibi Aynı Kuyular” adlı öykü kitabından sonra “Kanadı Güvercin” (2019) ve “Bir Yokmuş Bir Varmış” (2021) adlı romanları yayımlanan yazar, okurlarına sıcacık öyküleriyle yeniden merhaba diyor.
   Öykü kahramanlarının çoğu biraz sıra dışı kişilerden seçilmiş. Ne yani, hepimiz bir şekilde sıra dışı değil miyiz? İşimize geldikçe öyle, işimize geldikçe böyle davranmıyor muyuz? Saksağan Sakıp, durup dururken mi kendini saksağanlarla eş görüp de damdan dama uçmanın peşine düşüyor sanki? Sakıp’ı yargılayacağımıza onun saksağanlaşmasına neden olanları kaçımız görebiliyoruz? Ya da istemediği koca burunlu adamla evlenmektense bilmediği, hayal ettiği çavuşa kaçarken çukura düşen “Serpilmiş Çiçek”in feryadını kim duyuyor sahi? Nice serpilmiş çiçekler nice koca burunluların kulu kölesi edilmiyor mu bu memlekette? Hele hele dedikodu kumkuması olup da “ben dedikodu sevmem,” diyenlere ne demeli? Aşağı mahallede bir yalan söyledim, yukarı mahallede ben de inandım hesabı, hiçbir yaralı parmağa işemeden her konuda fikir yürüten, dedikodu üretmekle mutluluktan mutluluğa uçuşan, iki satır okumadan akıl verenlere ne demeli? Bir pencere açılır, bir baş görür, bin pencereye yayılır. Ne var ki herkes aynı şeyi görür mü?
   Kenan Şahbaz, bizim görmediklerimizi görüyor, aklımıza gelmeyen şeyleri gösteriyor bu öykülerinde. Bireyin iç dünyasına bir yolculuk yapıyorsunuz kitabı okurken. Toplum da bu, gerçek de bu… Büyük büyük olayları konuşup dururken görmezden geldiğimiz küçük insanımızın yaşadığı şeyler bunlar.
   Sahi, sizin gölgenizle aranız nasıl? Onunla iyi geçinir misiniz? Onun kıymetini bilir misiniz? İyi ki gölgem var, der misiniz? Gölgeniz var olsun!
  “Gölgemle birlikteyken sizden daha iyi sayılırım. Siz insanlar birinizin omzu diğerine değse hemen kavga ediyorsunuz. Neden böyle olduğunuzu anlamış değilim. Gözünüz bir yere sabitlense, uzaklaşsanız, yakınlaşsanız, gülseniz, güldürseniz, sevseniz, sevmeseniz, konuşsanız, hatta sussanız bile… Oysa ben her an gölgemin ayağına basıyordum ama bir kez bile bana yan gözle baktığı vuku bulmamıştır.”
  
    Arka kapaktan: 
   “Aslından Satılık, farklı karakterlerin hayatlarına dokunurken insan doğasının derinliklerine iniyor. Her bir öykü, okuru duygusal bir yolculuğa çıkarırken aynı zamanda insanın evrensel arayışlarını, çatışmalarını ve umutlarını keşfetme fırsatı sunuyor. “Aslından Satılık” okurlara içsel bir yolculuk ve empati deneyimi sunarken, farklılıklara saygı duyma ve insanın karmaşıklığını anlama üzerine derin düşüncelere sevk ediyor. Bu kitap, herkesin kalbinde bir iz bırakacak ve okuyucularını unutulmaz bir deneyime taşıyacak
.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir