Austen ailesinin 52 özel mektubu

Asırlara meydan okuyan, ölümsüz yazarlardan Jane Austen’ın anne tarafından akrabalarına ait bugüne dek bilinmeyen 52 mektup ortaya çıktı.
Kitapları yayımlandığı günden bu yana halen çok okunan, filmlere, dizilere uyarlanan ölümsüz yazar Jane Austen’ın anne tarafının aile içi yazışmalarını içeren 52 mektup ve şiir California’daki Huntingon Library tarafından satın alındı.

Edebiyat çevrelerinde büyük heyecan yaratan bu mektuplar Leigh ailesinin altı kuşağını kapsıyor. 1686–1823 arasına tarihlenen mektuplar, İngiltere’deki gündelik tarihin kitaplara yansımayan bazı sayfalarını da bugüne taşıyor. James Leigh’in Austen’ın büyük amcası papaz Theophlius Leigh’e yazdığı 1750 yılına ait bir mektup buna iyi bir örnek. Mektupta Londra meydana gelen deprem ve halkın yaşadığı büyük panik bütün ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Jane Austen’in şahsi mektupları, 1817’deki ölümünün ardından kızkardeşi tarafından yakılmıştı.

Hayatı boyunca hiç evlenmemiş olan Austen’ın günümüze ulaşan altı romanı var. Başkahramanlarının hepsi kadın olan bu romanlarda yazar, insanların zaaflarını, bilinçaltında yatanları, toplumsal kuralları, yaşadığı dönemdeki sınıf ilişkilerini, zarif bir mizahla ele alır.
(Guardian)

05.02.2015 http://kitap.radikal.com.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here