Stephen King’in 1986 yılında yayımladığı romanı O, ilk kez Türkçede.

1212 sayfa tekmili birden!
Stephen King’in 1986 yılında yayımladığı romanı O, ilk kez tam metniyle Türkçede.
Gelmiş geçmiş en başarılı ve en ünlü korku-gerilim yazarlarından biri sayılan Stephen King’in kaleme aldığı 64 roman bugüne kadar dünya çapında 350 milyondan fazla sattı.

1947 yılında Portland, Maine’de dünyaya gelen ve Maine Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan King, bir müddet İngilizce öğretmeni olarak çalışmış olsa da, ilk korku-gerilim türü eseri olan Göz’ü (Carrie) 1973 yılında yayımlayıp büyük bir başarı yakalar. Bu kitabın ardından kendini tamamen yazmaya adayan King, çok hızlı kitap yazmasıyla da tanınmaya başlar. 1980’ler ve 90’larda neredeyse her yıl birkaç kitap yazar. Yazdığı bazı kitaplarında ise Richard Bachman takma adını kullanır.

King’in en çok bilinen romanlarından biri de kuşkusuz O’dur. Yazarın 1986’da yayımladığı kitap çoksatanlar listelerine girip sinemaya da aktarılır. Türkçede ise 1987 yılında yine Altın Kitaplar tarafından 466 sayfa olarak yayımlanmıştı. Romanda, Maine şehrinde yeraltında yaşayan ve şehirdekilere korku salan bir yaratık vardır. Tam olarak belli bir formu olmayan bu yaratık 27 yılda bir uykusundan uyanır ve zaman zaman kanalizasyon deliklerinden şehrin üstüne çıkar. Sokaklara çıktığında ise kendine kurban olarak çocukları seçer. Çocukların kollarını bacaklarını koparıp sonra da sokağa atan bu yaratık, insanların korkusunu kullanarak karşısındakinin en korkacağı şekle bürünür. Bu da Pennywise isimli palyaçodur. 1958 yılının ekim ayında ise George Denbrough’un kâğıt gemisi bir kanalizasyon mazgalına düşer. O, çocuğun gemisini almaya gelmesini bekler ve gelir gelmez kolunu kopartıp küçük George’u sokağın ortasına atıverir. Şehirdekilere yeniden dehşet saçmaya başlamıştır.

Kendilerine Kaybedenler Kulübü ismini takan bir grup çocuk yani Bill, Eddie, Mike, Beverly, Stanley, Richie ve Ben ise bu yaratığı fark edip onun peşine düşer. Bu grubun lideri ise George’un kardeşi Bill’dir. İlk seferinde O’nu alt etmeyi başarırlar ve O, 27 yıllık uykusuna geri döner. Grubun üyeleri kasabadan uzaklaşır ve bir daha uyanırsa geri döneceklerine söz verirler. 1985 yılına geldiğimizde ise kasabada yalnızca Mike Hanlon kalmıştır. O’nun uyandığını ve olayların yeniden başladığını anladığında geri kalan altı arkadaşına haber verir. Arkadaşlar tekrar geri geldiğinde yeni olaylar gelişir.

Kitap aslında iki ayrı bölümden oluşur. İlk kısım 1958 yılında çocukluk/ergenlik yıllarını geçirdikleri zamanı konu alır ve ikinci ise 1985’te yetişkinliklerinde kasabaya geri döndükleri zamanki olayları anlatır. Çocukların kasabaya geri dönüp O ile yüzleşmeye geldiklerinde büyümüş halleriyle de tanışırız. Romanın içine girmemizi sağlayan, bu uzun metni sıkılmadan okumamıza neden olan en önemli faktör de hikâyenin bu katmanlı yapısıdır. Bu şekilde hem kasaba hakkında hem de karakterlerin hayatları hakkında detaylı bilgiye sahip oluruz.

Filmi de var
Bu roman da yazarın diğer pek çok eseri gibi sinemaya aktarıldı ve 1990 yılının kasım ayında televizyonda da iki bölüm halinde yayımlandı. Korkunç yaratığın peşinden geçen 30 yıllık bir zaman dilimini başarılı bir şekilde ele alan film, oldukça uzun olmasına rağmen korku ve gerilim türü sevenlerin beğenisini kazandı. Filmin yönetmen koltuğunda ise Tommy Lee Wallace yer aldı. Korku ve gerilim türündeki başarısıyla ün yapan Wallace aynı zamanda Sahil Güvenlik (Baywatch), Alacakaranlık Kuşağı (The Twilight Zone) Halloween III filmleriyle de tanınır. Senaryo ekibinde ise Tommy Lee Wallace, Stephen King ve Günah Tohumu (Carrie) filminden tanınan Lawrence D. Cohen vardı. Filmin Yaklaşık üç saat süren bu film özellikle, O rolündeki Tim Curry’nin performansı ile çok konuşuldu.

BESTE SEZEN ATEŞPARE
06.02.2015 http://kitap.radikal.com.tr/

O
Stephen King
Çeviren: Oya Alpar
Altın Kitaplar
2015, 1212 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here