Batı Kanonu – Harold Bloom

“Edebiyat sadece dil değildir; aynı zamanda temsil etme isteği, Nietzsche’nin bir zamanlar tanımladığı gibi farklı olma, farklı bir yerde olma tutkusudur. Bu kısmen kendinden farklı olmak anlamına gelir ama öncelikle miras aldığımız eserlerin metafor ve imgelerinden farklı olmak demektir. Harika eserler yazma tutkusu, kendi yer ve zamanında, geçmişten gelen mirasla, etkilenme endişesi ile birleşmek zorunda olan bir özgünlük içinde, başka bir yerde olma tutkusudur.”

Edebiyat eleştirmeni Harold Bloom, bir edebiyat okurunun olmazsa olmaz kitapları arasına girecek olan BATI KANONU’nda, Shakespeare’den Cervantes’e, Goethe’den Milton’a, Tolstoy’dan Proust’a, Dickens’tan Woolf’a kadar uzanan geniş bir yelpazede, edebiyat tarihinin dönüm noktalarını yorumluyor.

Yayımlandığı günden beri bir başvuru kaynağına dönüşmüş olan bu eserde 26 farklı yazarı değerlendiren Bloom, okurlarını edebiyat eleştirisi teorileriyle tartışmaya da davet ediyor.

“Bloom’un yorumlarını okumak, klasik yazarları şimşeklerin ışığında okumak gibidir.”
-M.H. Abrams-

“İşte bazılarını çok kızdıracak ama birçoğunu da memnun edecek bir kitap. Harold Bloom, çok zeki, çılgın, inatçı ve ezber bozucudur; büyüleyicidir, sonsuz bilgiyle doludur ve çok keyiflidir.”
-Anthony Hecht-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Batı Kanonu
Orjinal isim: The Western Canon
Harold Bloom
İthaki Yayınları / Kuram Dizisi
Yayına Hazırlayan : Melis Oflas, Müge Karahan
Kapak Tasarımı : Şükrü Karakoç
Çeviri : Çiğdem Pala Mull
İstanbul, 2014
520 s.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here