Boğaziçi Kitap Fuarı Haiku Yarışması Şartnamesi

  24-31 Mayıs 2010 tarihlerinde birincisi gerçekleştirilecek Boğaziçi Kitap Fuarı çerçevesinde bir Haiku yarışması düzenlenecektir. Boğaziçi Kitap Fuarı?nda bu yıl Japonya konuk ülke olarak ağırlanacaktır. Bu nedenle bu yıl Japon şiir formu Haiku bu yarışmanın şeklini oluşturacaktır.

  Yarışmanın Seçici Kurulu:
  Oruç Aruoba
  Süreyya Berfe
  Tuğrul Çakar
  Yelda Karataş
  Yusuf Eradam

  1-Yarışma amatör ve profesyonel tüm şairlere açıktır.

  2-Yarışmacılar yarışmaya bir haiku ya da istediği sayıda haiku ile katılabilir.

  3-Haikular alıntı, kopya ya da tercüme olmayacaktır. Haikuların geleneksel 5/7/5 biçeminde ve kesme ile mevsim belirlemeleri içermesi beklenecek; ancak, kuralsız (senryu) olan haikular da değerlendirmeye alınacaktır.

  4-Haikular daha önce bir yarışmaya katılmış olmayacaktır.

  5-Haikuların altına yarışmacı tarafından belirlenecek bir rumuzdan başka bir veri yazılmayacaktır.

  6-Haiku sahibi rumuzunun belirtildiği özgeçmişini isim, adres, telefon ve e-posta adresi bilgilerini yazarak ayrı bir zarfta, kapalı olarak yollayacaktır.

  7-Haikular, kimlik belirtmeyen bir biçimde?daktilo yazımı ya da bilgisayar çıktısı olarak? yollanacaktır.

  8-Birden fazla haikuyla katılan yarışmacılar her haikuları için ayrı bir zarf kullanacaklar; ancak her bir zarfın üzerine rumuzlarını yazacaklardır. Aynı kişi birden fazla rumuzla katılamayacaktır.

  9-Haikular, özgeçmişle birlikte iki ayrı zarfta ve APS olarak ya da kargo ile 30 Nisan 2010 tarihine kadar Yıldız Posta Caddesi, Vefa Bey Sokak, Ak Apartmanı, No:2/2, Gayrettepe, İstanbul adresine yollanılacaktır.

  10-Yarışma sonuçları 24-31 Mayıs tarihleri arasında Boğaziçi Kitap Fuarı?nda basının da izleyeceği bir toplantıda açıklanacak ve ödüller sahiplerine verilecektir.

  11-Ödüle layık görülen eserler bir sonraki ay Varlık Dergisi?nde yayımlanacaktır.

  ÖDÜLLER:
  Birinciye 1.000 TL.
  İkinciye 750 TL.
  Üçüncüye 500 TL. ödül verilecektir.

  BOĞAZİÇİ KİTAP FUARI HAKKINDA BİLGİ
  Boğaziçi Kitap Fuarı 25-31 Mayıs 2010 tarihlerinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Askeri Müze ve Kültür Sitesi ve Şişli Cumhuriyet Parkı’nda yerli ve yabancı yayınevleri, yazarlar, akademisyenler, üniversite kütüphaneleri ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın katılımıyla gerçekleştirilecektir.

  TEMA: GELENEK GELECEK

  KONUK ÜLKE: JAPONYA

  BAKIŞ AÇISI

  Kitap fuarları yazarlar ve kitapları üzerinden farklı diller, farklı kültürler ve düşüncelerin karşılaştığı yerdir.

  Boğaziçi Kitap Fuarı, kendini öncelikli olarak kültürel bir alan olarak tanımlar. Fuarda yalnızca kitap bulunmayacak, fuarın temasına paralel sanatsal etkinliklere yer verilecektir.

  Boğaziçi Kitap Fuarı’nda her dilden eserler yer alacaktır.

  Boğaziçi Kitap Fuarı, yabancı yayınevlerini ve gazetecileri davet ederek Türkiyeli yazarların eserlerini tanıtıcı bir rol üstlenmektedir.

  Boğaziçi Kitap Fuarı, misafir ülkenin yayınevleri ve yazarlarını davet ederek, yeni eserlerin Türkçe’ye kazandırılmasına aracılık edecektir.

  YENİLİKLER

  Türkiye’de ilk defa Boğaziçi Kitap Fuarı’nda misafir bir ülke ve buna paralel bir tema kitap fuarının omurgasını oluşturacaktır.

  Boğaziçi Kitap Fuarı, e-kitapların ve e-kaynakların da temsil edileceği bir yer olacaktır.

  Boğaziçi Kitap Fuarı’nda sahaflarla birlikte fanzin gibi alternatif yayınlar da yer alacaktır.

  Ulusal ve uluslararası kültür kurumlarının temsil edilmesi ile Boğaziçi Kitap Fuarı kültürel bir paylaşım alanı olacaktır.

  Boğaziçi Kitap Fuarı’nda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentliği etkinlikleri ve 2010 Türkiye’de Japonya Yılı’nın etkinlikleri bir araya getirilecektir.

  Daha fazla bilgi için lütfen info@bogazicikitapfuari.com adresine yazınız.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here