Bütün Öyküleri 1 – Edgar Allan Poe

Türkiye’de Edgar Allan Poe, ?Annabel Lee? adlı şiirin, ?Morgue Sokağı Cinayeti?, ?Altın Böcek?, ?Kızıl Ölümün Maskesi?, ?Kuyu? ve ?Sarkaç? gibi öykülerin yazarı olarak bilinir. Oysa, topu topu kırk yıl yaşayan Poe, bu kısa hayatına birçok felaketin yanı sıra, sayısız roman, öykü ve şiir de sığdırdı. Üç cilt olarak yayımlanan elimizdeki eser, dünya edebiyatının önemli ismi Poe?nun öykülerini bütün bir halde okurlara sunuyor.
?Bütün Öyküler?in ilk cildinde, Poe?nun dehşet, gizem ve dedektif öykülerinin yanı sıra, iki politik taşlama yazısı da yer alıyor.
“Batı düşüncesinin gelecek yüzyılda ilerleyeceği birçok güzergâhı önceden kestiren, Baudelaire’den Benjamin’e kadar birçok yazar ve düşünür için bir tartışma ve esin kaynağı olan Edgar Allan Poe, hiç kuşkusuz, yazın tarihinin en özellikli ve gizemli yaratıcılarından biri. Poe’nun öykülerinden yergi ve taşlamalarına kadar temel önemdeki düzyazılarını bir araya getiren bu üç cilt, şimdiye kadar yayımlanan Poe çevirilerinden farklı olarak, bir eleştirel baskı olma özelliği taşıyor.” Tanıtım Yazısı

“Hayatında hiç bayılmamış olan bir insan, yanan korlarda tuhaf saraylar ve son derece tanıdık yüzler gören kişi değildir, çoğu insanın görmediği melankolik hayallerin havada uçuştuğunu gören kişi değildir, bilinmeyen bir çiçeğin kokusu üzerine derin düşüncelere dalan kişi değildir, aklı daha önce hiç dikkatini çekmemiş olan bir ezginin anlamıyla karışmış kişi değildir.”
Kuyu ve Sarkaç

Kitabın Künyesi
Bütün Öyküleri
Edgar Allan Poe,
Çeviren: Hasan Fehmi Nemli,
Dost Yayınevi,
öykü, 383 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here