Dekadans Geceleri – Hikmet Temel Akarsu ‘Kırılgan ruhların gri şarkısı’

“İkinci öykü kitabı Dekedans Geceleri ile Hikmet Temel Akarsu, yaşadığımız kaotik zamanların marjinal yaşam alanlarından edinilmiş duyarlılıklardan yola çıkarak evrensel karşı duruşla duygudaş noktalara ulaşıyor. Dekedans Geceleri, ucunda ışık gözükmeyen bir tünelde yol alan, çığırından çıkmış insanlığın, içinde bulunduğu felaketler treninin her kompartımanından apayrı bir hikaye anlatıyor bize. Yazarın eserlerinde hep gördüğümüz ruhsal derinlik, karanlık melankoli, duygusal anlatım, kırılgan iç dünyalar bu kitaba da damgasını vuruyor.” Tanıtım Yazısı
* Sanatçının dünyanın dertlerinden uzak kalamayacağının günümüz örneklerinden biri olan Hikmet Temel Akarsu, ‘edebiyat sosyetesi’nin çorak kültürel ikliminin ortalığı kasıp kavurduğu bir dönemde, bir çığlık gibi düşen öykü kitabı Dekadans Geceleri’yle yeniden gündemde. Neredeyse bütün erdemlerin kapılarını bir daha aralıyor, kuşkulu bakışların tedirginliği altında insanlığını sorguluyor, yaldızlarla süslü hayatların balonlarını patlatıyor Akarsu yeni kitabında.

Öykünün tür olarak, popüler başlıkların dışında bir türlü hayat bulamadığı günümüz edebiyat ortamında, roman saltanatına karşı bir romancıdan böylesine bir sesin yükselmesi, elbette öykü adına sevinilecek bir durum. Bu tür adımların çoğalması, Cemal Süreya’nın tanımıyla “şiirin uzun saçlı kız kardeşi olan öykü”nün şiirle akrabalığını bir daha gündeme getirecek ve belki meraklı okurun uzak akrabaları araştırma ihtimali de yeniden doğacaktır. Yoksa bir tek ben miyim bu, sadece “bir türe hapis olmuşluk” duygusunu yaşayan?
Her zaman yeni açılımlar peşinde koşan bir yazar olarak Akarsu, bugüne kadar ana akım yayın organlarının baştan çıkarıcı çağrılarına rağmen, daima muhalif kültür alanlarında yer almayı tercih etti. Bu nedenle de kendine özgü, derinlikli bir okur kitlesiyle buluştu.
Türk edebiyatının, yaptıkları her zaman merak konusu olan yazarı Akarsu, uzun bir dönemdir marjinal gençlik çevrelerinde soluksuz okunan, dilden dile dolaşan, sanal ortamlarda paylaşılan ve artık birer şehir efsanesi haline gelmiş olan öykülerini Dekadans Geceleri’nde topladı.
Kurgu ile gerçeklik arasındaki meçhul ve tehlikeli sınırlarda geçmekte olan Dekadans Geceleri kolay kolay dahil olamayacağınız yaşamlardan tanıklıklar içeriyor.
Eser üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm kitapla aynı adı taşıyan Dekadans Geceleri. Sadece içinde yaşadığımız toplum değil, tüm insanlık moral bir çöküntü içine düşmüş ve felaketler çağına adımlar atmakta olduğunu duyumsamışken, uçlarda yaşayan insanların kırık duygusallıklarından yola çıkılarak yazılmış, yüreklere işleyen kısa öyküleri içeriyor bu bölüm.
İkinci bölüm ise kısa bir roman gibi de değerlendirilebilecek, birbirini takip eden üç uzun öyküden oluşuyor ve ilk bölümden oldukça farklı bir üslupla ele alınmış. Bozkır Uygarlığına Seyahat adını alan bu bölüm yazarın altbaşlıklarda da belirttiği gibi aslında Z Kuşağı’nın öyküsü. Dekadan yaşam tarzına eleştirel bir bakış olarak da değerlendirilebilecek bu uzun öykü, marjinal gençlik çevrelerini yer yer absürd, argo ve ironik bir anlatımla betimliyor.
Üçüncü bölüm Yitirilmiş Hulyalar ise, kırık kalplerin, sönmüş hayallerin, savrulmuş gelecek düşlerinin hüzünlü bir dökümü. Bu bölümde Akarsu’nun, nasıl yazar olduğuna dair ipuçları veren naif bir çocukluk anısı da öyküleştirilmiş olarak yer alıyor.
Dekadans Geceleri, çözülüşe doğru giden ve ağır bir darbe yiyeceği artık herkes tarafından görülen postmodern sonrası kentsel yaşamın düşüşünü vurucu öykülerle edebiyatın kayıtlarına geçiren muhalif bir yapıt. Edebiyat bilinci yüksek okurlarca ilgi ile karşılanacağı kesin olan değerli bir eser.
* Hasan Uygun’un 22/02/2008 Tarihli Radikal Gazetesi Kitap Eki’nde yayınlanan ‘Kırılgan ruhların gri şarkısı’ adlı yazısı

Tanıtım Yazısı
“İkinci öykü kitabı Dekedans Geceleri ile Hikmet Temel Akarsu, yaşadığımız kaotik zamanların marjinal yaşam alanlarından edinilmiş duyarlılıklardan yola çıkarak evrensel karşı duruşla duygudaş noktalara ulaşıyor. Dekedans Geceleri, ucunda ışık gözükmeyen bir tünelde yol alan, çığırından çıkmış insanlığın, içinde bulunduğu felaketler treninin her kompartımanından apayrı bir hikaye anlatıyor bize. Yazarın eserlerinde hep gördüğümüz ruhsal derinlik, karanlık melankoli, duygusal anlatım, kırılgan iç dünyalar bu kitaba da damgasını vuruyor.

Dekadans Geceleri, dünyaca yaşamakta olduğumuz çöküntüler dönemini uçlarda yaşayan insanların arasından betimleyen bir yaşamsal izdüşüm adeta… Geleceğin edebiyatında yüce duygularla yad edileceği kesin olan bir muhalif feryat ya da…

Ağırlığını Yüxexes Dergisi’nde yayınlanan rock’n roll öykülerinin oluşturduğu kitapta bir de bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış üç bölümlük bir romans yer almakta.

Kitabın Künyesi
Dekadans Geceleri
Yazar: Hikmet Temel Akarsu
Yayınevi: Varlık Yayınları
Baskı Tarihi: Şubat 2008
Sayfa Sayısı: 198 sayfa

Hikmet Temel Akarsu’nun Yaşam Öyküsü
Romancı, öykücü ve hiciv yazarı Hikmet Temel Akarsu 1960 Yılında Gümüşhane’de doğdu. Dokuz yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti. İTÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi. Mimarlık yapmayıp, yaşam düşü olan yazarlığa kendini adadı. Deneme, makale, eleştiri, oyun ve senaryo yazarlığı da dahil olmak üzere edebiyatın hemen tüm alanlarında ürün verdi. Sadece seri romanları değil, hiciv ve eleştiri yazıları da toplumda yankı buldu. Ülkemizin zor yıllarını anlattığı romanları belleklerde hüzünlü tatlar bıraktı. Kayıp Kuşak, İstanbul Dörtlüsü ve Ölümsüz Antikite gibi roman serileri saygın yayınevlerince kitaplaştırıldı. Yazıları Varlık, Gösteri, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap, Yasak Meyve gibi saygın dergilerce yayınlandı. Bir dönem köşe yazarlığı yaptı. Radyo oyunlarıyla TRT’den ödül kazandı. Öyküleri “Babalar ve Kızları” adıyla 2005 yılında İnkılap Yayınları tarafından yayınlandı İlk gençlik kitabı Can Yayınları’nca 2006 yılında “Güzelçamlı’nın Kayıp Panteri” adıyla yayınlandı. ?Taşhan? adlı radyo oyunu 2006 temmuz ayında, Yurtdışı Sevdası adlı radyo oyunu ise 2008 Mart ayında sekizer bölüm halinde TRT Radyo 1?de tefrika edildi. Özgürlerin Kaderi adlı tarihi romanı 2008?de Nefti Yayıncılık?tan çıktı. Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Mimarlar Odası üyesidir.


Yapıtları
Romanları
* Aleladelik Çağı (Roman) – Kayıp Kuşak 1 (İnkılap Yayınları) (1989)
* Çaresiz Zamanlar (Roman) – Kayıp Kuşak 2 (İnkılap Yayınları) (1992)
* Yeniklerin Aşkı (Roman) – Kayıp Kuşak 3 (İnkılap yayınları) (1991)
* Sevgili Superi (Roman) – Kayıp Kuşak 4 (İnkılap Yayınları) (1988)
* Kaybedenlerin Öyküsü – İstanbul Dörtlüsü 1 (İnkılap Yayınları) (1998)
* İngiliz – İstanbul Dörtlüsü 2 (İnkılap Yayınları) (1999)
* Küçük Şeytan – İstanbul Dörtlüsü 3 (İnkılap Yayınları) (1999)
* Media – İstanbul Dörtlüsü 4 (İnkılap Yayınları) (2000)
* Aseksüel Koloni ya da Antiope – Ölümsüz Antikite 1 (Telos) (2002)
* Siber Tragedya ya da İphigeneia – Ölümsüz Antikite 2 (Telos) (2003)
* Casus Belli ya da Helena – Ölümsüz Antikite 3 (Telos) (2003)
* Özgürlerin Kaderi – Roman (Nefti Yayıncılık) (2008)

Öykü Kitapları
Babalar ve Kızları – Öykü (İnkılap Yayınları) (2005)
Dekadans Geceleri – Öykü (Varlık Yayınları) (2008)

Çocuk Kitapları
* Güzelçamlı?nın Kayıp Panteri, Gençlik Can Yayınları (2005)

Repertuara Alınmış Oyunları
Yazar Ajanı ? Oyun (3 Perde) (Devlet Tiyatroları)
Asilzadeler ? Oyun (3 Perde) (Ömer Seyfettin’den Uyarlama) (Devlet Tiyatroları)
Çalınan Tez ? Radyo Oyunu (TRT)
Taşhan ? Arkası Yarın (TRT)
Yurtdışı Sevdası – Arkası Yarın (TRT)
Ekodekalog – Oyun (3 Perde) (Devlet Tiyatroları)
Osmanlı Sefiri – Oyun (3 Perde) (Devlet Tiyatroları)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here