Dil Günlüğü – Öner Ünalan

2011?de hayata veda eden Öner Ünalan, felsefe, bilim, edebiyat ve dil alanlarında çalışmış, ayrıca Karl Marx, Friedrich Engels, Charles Darwin, Albert Einstein ve Lenin?in kitaplarını yetkin bir çeviriyle Türkçeye kazandırmıştı. Yazılarını Ragıp Gelencik takma adıyla yazan Ünalan?ın ?Dil Günlüğü? ise, dile ilişkin gözlemler, izlenimler, anılar, düşünceler ve eleştiriler barındırıyor. Ünalan?ın 1970?lerden itibaren başladığı dil günlükleri, buyurgan bir tutum takınmış Türk Dil Kurumu?nun bitmek bilmez yanlışlarını düzeltmeye çalıştığı gibi, Türkçenin yaşadığı güncel sorunların nasıl aşılabileceğini de irdeliyor.

Tanıtım Yazısı
Öner Ünalan’ın (Ragıp Gelencik) 26 yılı kapsayan (1973-1999) günlüğü, dil ile ilişkili gözlemler, izlenimler, düşünceler ve eleştirilerden oluşmaktadır. “Dil Günlüğü”, konuyla ister istemez ilgilenen bütün okurlar, yazarlar, çevirmenler, daha doğrusu, bütün ilerici güçler için bir kılavuz kitap niteliği taşıyor.

Kitabın Künyesi
Dil Günlüğü
Öner Ünalan
Evrensel Basım Yayın / Günlük Dizisi
İstanbul, Mart 2012, 1. Basım
200 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla İnceleme
Diyalektik Sınıftır (Komünalist Otonomi 2) – Derleme

Bence hâlâ Leninist olunmalı. -Felix Guattari- "Anti-Oedipus" ve "Bin Yayla" tamamen Marx'la, Marksizmle katedilmiştir... "Denetim toplumu" üzerine yayımladığım makale, örneğin,...

Kapat