Elektronik cihazlar çocukları diğer insanları anlama olanağından mahrum ediyor

Tech Times?in yayınladığı habere göre, Los Angeles?teki California Üniversitesi bilim adamlarının gerçekleştirdiği araştırma elektronik cihazların çocukları diğer insanların duygularının farkına varmaktan mahrum ettiklerini ortaya çıkardı.

Araştırmayı gerçekleştiren Patricia Greenfiled ?Birçok insan örneğin eğitimde elektronik cihazların kullanılmasının büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorlar. Ancak, birçok kişi bunun sonuçlarını düşünmüyor. Herkes insan duygularının algılanmasının doğal bir insan yeteneği olduğunu düşünüyor. Ancak, onu da sürekli olarak geliştirmek gerekir? şeklinde konuştu.

Patricia?nın araştırmasına 51 çocuk katıldı. Tüm çocuklar doğadaki bir kampa götürülerek iki gruba ayrıldı. Bir gruba elektronik cihazları kullanmak yasaklanırken, diğer gruba ise herşey için izin verildi. Bilim adamları birkaç gün sonra test yaparak, çocuklardan fotoğraf ve video görüntülerindeki duyguların tahmin etmelerini istedi. Elektronik cihaz kullanmayan grup daha başarılı olurken, ikinci grupta ise diğer insanların duygularını algılamakta zorluklar yaşandı.
Bu araştırma hiç olmazsa 5 günü cep telefonu, bilgisayar ve televizyon olmadan geçiren çocukların sosyal becerilerinin daha iyi hale geldiklerini kanıtladı.
(http://turkish.ruvr.ru/news/2014_08_29/Elektronik-cihazlar-cihazlar-cocuklari-diger-insanlari/)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here