Azizname – Aziz Nesin. “Ey benim eli açık, gözü kapalı halkım”

Aziz Nesin, öykülerinde hem sistem eleştirisi yaparken hem de toplumsal eleştiriyi en ince, en komik tarafıyla kıvrak zekası ve usta anlatımıyla buluşturuyor. 1948’de basılan ikinci kitabı, taşlamalardan oluşan ?Azizname?, çeşitli ülkelerde temsil edilmesinin yanı sıra 5 yıl boyunca kapalı gişe oynadı. Oyun, bir taraftan yaşanan olayların komikliğine güldürürken bir taraftan da ince ince düşündürüyor.

“Nesin Vakfı’nın özgün eğitim ilkeleri vardır. Örneğin bu ilkelerden biri, her ne olursa olsun, her ne yaparsa yapsın çocuğu cezalandırmamaktır. Çünkü bize göre eğitimin amacı cezalandırmak değil, cezalandırmamaktır. Nesin Vakfı çocukları, küçük yaştan başlayarak, dünyaya, olaylara ve kişilere eleştirel gözle bakmaya alıştırılmaktadır; bir ilkemiz de budur. Bir başka eğitim ilkemiz, çocuklarımızın üretmen olarak yetişmelerine çalışmaktır. Şunu itiraf etmek zorundayız ki, bu ve bunlar gibi daha başka eğitim ilkelerimizi, bizim dışımızdaki nedenlerle tam olarak uygulayamıyoruz. Ama amacımız ve hedefimiz bu doğrultudadır.”

Aziz Nesin, “Azizname” adlı kitabı nedeniyle, yazmadığı yazılar, bilmediği dilden yaptığı çeviriler yüzünden, Türkiye?ye gelen bazı yabancı resmi konuklara hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. 4 ay tutuklu olarak süren dava sonunda mahkumiyet almadı.

Kitabın Künyesi
Azizname
Taşlamalar
Aziz Nesin
Adam Yayıncılık
Baskı Tarihi: 2005
189 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here