Faşizmi Ezeceğiz / Le Pasionaria – Onurlu Bir Yaşam – Dolores İbárruri

1936 yılının Madrid şehrinin havasında olağanüstü bir hareketlilik, koşuşturmaca, heyecan, korku ve umut hissedilmektedir. İspanyol halkı üç yıl sürecek faşizme karşı mücadelenin eşiğindedir.
Ve Madrid sokakları ve duvarları İspanyol halkının onuru, işçi sınıfının yılmaz savaşcısı Dolores İbárruri’nin yaratıcısı olduğu ölümsüz sloganın yeraldığı pankartlar ve afişlerle donatılacaktır: “No Pasaran!” (Geçit Yok!)
Ve özgürlük mücadelesinin önderlerinden Dolores İbárruri, tükenmez bir inanç ve büyük bir enerjiyle koşturup duracaktır… Halk ona La pasionaria (Tutku Çiçeği veya Onurlu Bir Yaşam) adını takmıştır.
“Bu kitabın İngilizce olarak yayınlanması dolayısıyla, İngilizce konuşan uluslar dünyasının demokratik hareketlerini, özellikle 1936 ile 1939 arasındaki çetin yıllarda İspanya demokrasisini gönüllü olarak savunan Abraham Lincoln, Büyük Britanya ve MacKenzie – Papineu taburlarının yiğit savaşçılarını en sıcak ve en derin duygularla kardeşçe selamlarım.Bu kitabı yazmaktan amacım, benim için ikinci derecede önem taşıyan bir takım kısa anılarını yayınlamaktan ibaret değildi. Ben daha çok, İspanyol halkının mücadele geleneklerine yazılı olarak tanıklık etmek, dünkü ve bugünkü karşı-devrimci propagandanın yalanlarını çürütmek üzere, bağımsızlık savaşımızın gerçeklerini göz önüne sermek istiyordum. Herşeyden çok ve özellikle, Cumhuriyetçi militanların sarsılmaz kahramanlığını belirtmek ve Enternasyonel Tugaylar’ın bir kesimini oluşturan siz sevgili ve değerli dostlarımın yücelik ve fedakarlık dolu ruhunuzu yansıtmak istedim bu yazılarımda. Sizler halkımızın gözünde, İspanya’dan alabildiğine uzak ama yüreklerimizde bizlere alabildiğine yakın ulusların kardeş temsilcilerisiniz.” Dolores İbarruri (Kitabın İçinden)

***
Ne mâveradan ses duymak;
ne satırların nescine koymak o “anlaşılmayan şeyi”
ne bir kuyumcu merakıyla işlemek kafiyeyi;
ne güzel lâf ne derin kelâm
çok şükür
hepsinin
hepsinin üstündeyim bu akşam.
…ne kadar güzel şey yaratacaklarsa
yani o korkunç hasreti daüssılâsı içimin
güzel gözlerindedir
Madrit kapısındaki nöbetçimin.
Ve ben ne yarın ne dün ne bu akşam

Nazım Hikmet

Kitabın Künyesi
Faşizmi Ezeceğiz Ek: Le Pasionaria / Onurlu Bir Yaşam
Yazarı: Dolores Ibarruri
Çeviren: Ayşe Sarı
Yayınevi: Sosyalist Yayınlar
Basım Yeri/Tarihi: İstanbul / Ekim / 1997

Dolores İbárruri ‘nin Hayatı
Dolores Ibárruri (9 Aralık 1895 – 12 Kasım 1989), daha çok bilinen adıyla “La Pasionaria” (tutku çiçeği), İspanyol İç Savaş’ında Madrid Savaşı sırasında sarf ettiği cumhuriyeti savunan sloganı “¡No Pasarán!” (“Onlar Geçemezler”) ile tanınmış, Bask uyruklu İspanyol komünist politikacı. Gallarta’da doğmuş Basklı bir madencinin ve Kastilyalı bir annenin kızı. Devrimci sosyalist Julián Ruiz Gabiña ile evlendikten sonra, Ibarruri Somorrosto’ya taşındı. İşte burada, 1920lerde, bir zamanlar katolik genç bir kız olan Ibarruri devrimci, militan, aktivist ve 1921’de kurulan İspanyol Komünist Partisi (Partido Comunista de Espana (PCE) ) ‘nin ilk üyelerinden biri oldu. 1930larda PCE yayını olan Mundo Obrero’nun bir yazarı oldu ve 1936’da İkinci Cumhuriyet döneminde, PCE’nin Avusturya vekili seçildi. İspanyol İç Savaşı’nın bitiminden ve İspanya’dan sürgününden sonra, 1944’ten 1960’a kadar yürüttüğü İspanyol Komünist Partisi’nin genel sekreterliği görevine getirildi daha sonra ise PCE’nin başkanı oldu. Bu mevkisini 1960tan ölüm tarihi olan 1989’a kadar korudu. 1977’de İspanya’ya dönüşünden sonra, Cortes’e yani İspanyol Parlamentosu’na İkinci Cumhuriyet döneminde vekilliğini yaptığı bölgenin vekilliğini yapmak için tekrar seçildi.
Alıntı: http://tr.wikipedia.org/wiki/Dolores_Ib%C3%A1rruri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here