Hayat Yazısı / Jorge Semprun, Gerard de Cortanze

Gerard de Cortanze’nin Jorge Semprun’nun hayatını anlattığı biyografik kitabında, bizi Semprun’un yaşamında bir tür yazgıya dönüşecek siyasal serüveniyle edebi yolculuğunun izlerini taşıyan yeni bir serüvene taşır.
“Semprun, son derece kendine özgü bir yazar. Onun anıları hem anı, hem tanıklık, hem karşılaştırma, hem bir çağın irdelenmesi, hem de sürekli yazarın -ya da bir bireyin- kendisini hesaba çekişi! Hiçbiri değilse eğer, belki de, Kundera’nın söyleyişiyle, ‘Unutmaya karşı verdiği savaşımla, aslında, iktidara karşı sürdürülmüş uzun bir savaşım!”
Uğur Kökden
Jorge Semprun, bir dünya yazarı. Avrupalı kimliğinin bağlandığı dil İspanyolca ve Fransızca onun yazı coğrafyasının renklerini taşır romanlarına, anlatılarına. 20. yüzyılın savaş çağı Avrupası’nda dönem insanının yaşamını altüst eden İkinci Paylaşım Savaşı’nın tanığı olması, yaşadığı Bucherwald cehenneminin ne anlama geldiğini de anlatır bizlere. Adeta romanlarının ana izleği, yazarlık dokusunun rengidir o süreç.
Eylül 1943’ten Nisan 1945’e kadarki sürecin tutsaklığı ona yeni bir duyuş, yeni bir bakış kazandırır. Genç ömrünün sonraki duraklarını da belirleyen bir tür ivme olur. İspanyol Komünist Partisi’nin neferliğinden sosyalist Felife Gonzalez’in kurduğu İspanyol Hükümeti’nde kültür bakanlığına uzanan serüven dolu bir yaşam…
Varoluşu biçimleyen Madrid, orada geçen kısa çocukluk ömründen kalan izler; gizlilikte geçirdiği günler… Ve bir kültür insanı olarak dönüp katıldığı bakanlık çalışmaları… Contanze; kitabın ilk bölümünde Semprun’un yazar kimliğinin oluş sürecini, bunu bir bölümde yer alan, farklı dönemlerde yaptığı söyleşilerde ise Semprun’un edebiyata bakışını temellendiren düşüncelerini okuruz. Okurunu bekleyen, tutkulu bir yazarla buluşmayı çağıran Hayat Yazısı, Nükhet İzet’in özenli Fransızca çevirisiyle kitaplıklarda yerini alıyor.

HAYAT YAZISI: JORGE SEMPRUN
Gérard de Cortanze, çeviren: Nükhet İzet, Doruk Yayıncılık, biyografi, 230 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here