Heinrich Böll’le zamanda yolculuk: Balık Tutma Dersi

1963 yılında Anekdote zur Senkung der Arbeitsmoral adıyla Almanca yayımlanan metin, sıkı bir kapitalizm eleştirisi. Bu metnin bugün elimizde böyle bir kitaba dönüşmesi ise, sanatın dönüşebilirliği ve her yaşa ulaşabilirliğine harika bir örnek.
Zamanlar üstü metinler, kaçınılmaz olarak kıymetini de beraberinde getiriyor. Yıllar sonra, başka biçimlerde, başka yerlerde yeniden karşınıza çıkabiliyor. Tıpkı Nobel ödüllü Heinrich Böll’ün efsane olmuş bir metninin, Bernard Friot’nun uyarlaması ve Emile Bravo’nun çizimleriyle yeniden hayat bulması gibi… Balık Tutma Dersi, açgözlü yaşamın peşine düşüp tüm değerlerini kaybedenlere tokat gibi inen bir hayat dersi aynı zamanda…

TUDEM Yayın Grubu’ndan DESEN imzası taşıyan kitabın yalnızca çocuklar için yazıldığını söylemek zor; zira ilk çıkış noktası çocuklar değil. 1963 yılında Anekdote zur Senkung der Arbeitsmoral adıyla Almanca yayımlanan metin, sıkı bir kapitalizm eleştirisi. Bu metnin bugün elimizde böyle bir kitaba dönüşmesi ise, sanatın dönüşebilirliği ve her yaşa ulaşabilirliğine harika bir örnek. Kitabın hikayesi ise şöyle: Bir balıkçı, teknesinde tatlı tatlı kestirirken, bir turistin deklanşör sesiyle gözlerini açar. Ayarsız turist, balıkçıya avlanmak için harika bir gün olduğunu söyleyerek muhabbet etmeye çalışır. Balıkçı sabah balığa çıktığını ve yeteri kadar balık avladığını söyler. Turist şaşırır çünkü fazlanın ne zararı vardır?
Devamını anlatmak, bir filmin sonunu söylemekle eşdeğer, o yüzden burada duruyorum. Çünkü bu kısacık metin, nefis çizimlerin büyüsüyle sayfaları karıştırırken okunmalı ve sonunda yüzünüze yerleşecek gülümseme birebir yaşanmalı. Babasına, yıllar önce balığa çıkmaması için yalvaran ve bunu başaran biri olarak, adı Balık Tutma Dersi olan bir kitabı beğenmek beni önce şaşırttı. Ama sonra küçük bir akıl yürütmeyle doğruyu buldum. Beğendiğim aslında bambaşka bir şeydi. Her şeyden önce bir eser, yazıldığı döneme göre değerlendirilmeliydi. Ve dünyada balıkçılık diye bir kavram vardı. En azından, bunu usulüne göre yapanların; ‘yeteri kadar’ avlayıp, günün kalanında kestirme lüksüne sahip olanların, azla yetinenlerin, balık avlayacağız diye denizdeki diğer canlılara zarar vermeyenlerin, hırstan gözü dönmeyenlerin, övgüye hakkı yok muydu? Metinde anlatılmak istenen ise, zaten balık avlamaktan çoook çok öte bir şeydi…

Gökçe Gökçeer
gokce.gokceer@gmail.com
(http://egoistokur.com/, 26.11.2014)

Balık Tutma Dersi
Yazan: Heinrich Böll
Uyarlayan: Bernard Friot
Resimleyen: Emile Bravo
Çeviren: Figen Müge Erel
DESEN, 2014

İnsanoğlu neden çalışır? İhtiyaçlarını karşılayabilmek için mi, yoksa ihtiyaçlarından çok daha fazlasına ulaşabilmek için mi? Peki, kendini yormayıp açgözlü davranmadan huzur içinde bir yaşam sürdürebilmek çok mu zor?

1972 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Heinrich Böll’ün efsanevi hikâyesi, ünlü Fransız yazar Bernard Friot’nun çizgi roman uyarlaması ve Emile Bravo’nun göz alıcı resimleriyle yeniden hayat buluyor.

Yaşlı balıkçı limandaki kayığında uyuklarken, meraklı bir turistin fotoğraf makinesinden yükselen seslerle uyanır. Böylesine harika bir günde, avlanmak yerine teknesinde uyumayı tercih eden balıkçıya şaşıran turist, kısa bir süre sonra kendini balıkçının yanında otururken bulur. Birbirlerinden çok farklı bu iki adamın aralarında başlayan sohbet zamanla unutulmayacak gerçek bir hayat dersine dönüşecektir…

Balık Tutma Dersi, muhteşem öyküsü, olağanüstü çizimleri ve kapağındaki şömizde yer alan sürpriz poster hediyesi ile yalnız çocukların değil her yaştan okurun ilgisini çekecek nitelikte özgün bir eser.
(Tanıtım Bülteninden)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here