Hititler – Stefano De Martino

İtalya’nın Trieste Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Stefano De Martino, Türkçe’ye çevrilen “Hititler” adlı kitabını Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde tanıttı. İtalyan Hoca, ‘tarihi değerleri çok yüksek’ dediği Ankara’da yaşayanların çok şanslı olduğunu söyledi.
Kitabının tanıtım toplantısı sonrasında Ankara Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Martino, Hititlere ilgisinin öğrencilik yıllarında okuduğu bir makaleden kaynaklandığını ifade ederek, şunları söyledi:
“Bu kadar büyük bir kültür var ortada, ancak bu alanda çok büyük bilgi eksikliği olduğunu fark ettim. Hititlere ilgim böyle başladı. Hititlerle ilgili dört kitap yazdım.
En yakın zamanda Türkçe öğreneceğim. Uzun yıllardır Hititler ile ilgili kazı çalışmaları yapıyorum. Hititler isimli kitabım İtalya’da 2003 yılında yayınlandı ve 2000 baskı yaptı. Kitap’ta Anadolu’nun ve tüm uygarlık sahnesinin en güçlü ve ileri medeniyetlerinden olan Hititler’in devlet yapıları, askeri düzenleri ve toplumsal örgütlenme biçimleriyle kendilerinden sonraki uygarlıkları da biçimlendirdikleri anlattım.

Meslektaşım Alfonso Archi’nin 1979’da yayımladığı “L’humanite des Hittites” makalesinde Hititler’in eski Yakındoğu’nun diğer halklarıyla kıyaslandığında çok daha kayda değer bir hümanizm duygusu ortaya koyduklarını bizlere gösterdi. Pimpira’nın çıkardığı bu kararnamede, kralın mülkiyetindeki çiftliklerde ve işlerde çalışan personelin iyi koşullar altında yaşadığına ilişkin yüksek devlet görevlilerinin göstermeleri gereken özenin insancıllık ve duygu yüklü sözlerle anlatılıyor.”

Ankaralılar çok şanslı
Ankara’nın büyük bir tarihe geçmişe sahip olduğunu söyleyen Martino şöyle konuştu: “Hititler’in tapınağı diyebileceğimiz bu müzede bulunmaktan çok mutluyum. Ankara tarihi değerleri çok yüksek bir şehir. Ankaralılar çok şanslı. Her zaman buraya büyük bir istekle geldim. Ankara’daki insanların misavirperverliği beni çok etkiledi. Bir sıkıntıyla karşılaşınca hekes seferber oluyor.
Deniz BİLİROĞLU, 6 Kasım 2006 tarihli Hürriyet Gazetesi

“Anadolu’nun ve tüm uygarlık sahnesinin en güçlü ve ileri medeniyetlerinden birini kuran Hititler, İÖ II. binyıldan itibaren, devlet yapıları, askeri düzenleri ve toplumsal örgütlenme biçimleriyle kendilerinden sonraki uygarlıkları da biçimlendiren bir etki yarattı. Anadolu kökenli Hattiler, başta Mısır olmak üzere, dönemin tüm egemen krallıklarıyla atbaşı giden bir gelişmişlik düzeyi yaratmayı başardı. Uzun yıllardır yörede Hititler’le ilgili kazı çalışmalarında yer alan de Martino, arkeolojik, mitolojik ve dilbilimsel verileri ustalıkla harmanladığı bu çalışmasında Hitit kültürünün genel panoramasını tarihsel arka planın bütünlüğü içinde aktarıyor.” Arka kapak yazısı

İçindekiler
Sunuş
Önsöz
1. Yüzyıllık Hititbilimi Çalışmaları
2. Hitit Uygarlığına İlişkin Kaynaklar
3. Hatti Krallığı’nın Siyasi Tarihi
4. Devlet İdaresi
5. Din
6. Başkent Hattuşa
Ek
Kaynakça

Yazarı: Stefano De Martıno
Çeviren: Erendiz Özbayoğlu
Dost Yayınevi, 128 sayfa

Yazar hakkında bilgi
Stefano de Martino Trieste Üniversitesi’nin Hititoloji Bölümü’nde ordinaryus profesördür. Anadolu’da Hititler’le ilgili birçok kazı çalışması yönetmiş, birçok önemli belge ve bulgunun günyüzüne çıkmasını sağlamıştır. Bugüne dek yayımlamış olduğu yapıtlar arasında La danza nella cultura hittita (Floransa, 1989), L’Anatolia occidentale nel Medio Regno ittita (Floransa, 1996) ve Annali e Res Gestae antico ittiti (Pavia, 2003) sayılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here