Homeros ‘un Hayatı

Homeros genel görüşe göre, İonia’daki Smyrna’da doğdu ve M.Ö. 750-700 yılları arasında yaşadı. İzmirli olan babası Maion, genç yaşta ölünce Homeros’un yaşamı zorlaşmış ve annesi onu Kyme’deki ailesinin yanına götürmüş. Orada da olmayınca Homeros’u Larisa’daki dayısının yanına bırakmış ve kendisi İzmir’e dönmüş. Bazı zengin ailelerin yün yıkama, eğirme işleriyle, evlerin hizmetçilik işlerinde çalışan annesi, Homeros’u İzmir’de okulu, dershanesi bulunan ve gençlerin eğitimiyle ilgilenen bir öğretmene vermiş. Öğretmeni ondaki güçlü belleği, şiir-şarkı birikimini ve yeteneği keşfederek onu işlemeye çalışmış.
Homeros büyüdükçe, eğitimi ilerledikçe adı ve ünü yayılmaya, yakın, uzak şehirlerde aranmaya başlanmış. Homeros ozan olarak yollara düşmüş, kuzeydeki savaş ve destan kaynağı olan Troya’ya kadar bütün Aiollia şehirlerini, güneydeki İonia şehirlerini ve Adaları gezip kopuz çalmış. Destan, şiir, şarkı söylemiş ve yeni derlemeler yapmış.
Bazı şehirlerde uzun süre kalıp sanatı icra eden Homeros’un gözlerinin kör oluşu, belleğinin gücü, sesinin ve sazının etkileyiciliği onu çağının en büyük destan şairi, en ünlü sanatçısı yapmış.
M.Ö. 4. yüzyılda Atina’da yazıya aktarılan Homeros Destanlarındaki dini anlayış, Atinalılar tarafından aynen benimsenmiş ve İlyada ve Odysseia, Yunan eğitiminin temeline yerleştirilmiştir. Bunların Yunan toplumundaki işlevi, M.Ö. 4. yüzyılda Platon’un Devleti’nde eleştirilinceye dek hiç sorgulanmamıştır.

2 YORUMLAR

  1. homeros hiç ünlü birine benzemiyor hayatı çok kısa bu adam hakkında pek bir bok bilinmiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here