İçe Dönük Duygusal (Hisseden) Tip ve Franz Kafka

Franz Kafka, 1924 yılının Haziran ayında, 40 gibi genç bir yaşta akciğer kanseri sebebiyle ölürken, bugün Dünya üzerindeki popülaritesini hayal bile edememişti. Hatta öyle ki yaşamı
boyunca bir eserini bile basılmaya layık görmemiştir. Kafka, ölmeden kısa süre önce en yakın arkadaşı Max Brood’a tüm eserlerini yakmasını vasiyet etse de o bunu yapmayıp Dünya edebiyatına Kafka’yı kazandırmayı, arkadaşına olan sözünü tutmaya tercih etmiştir. Kafka’nın bu tutumumun temel sebebi ise eserlerini yeteri kadar iyi bulmaması ve okumaya değer bulmamasından kaynaklıdır. Kısacası Kafka, haddinden fazla mükemmeliyetçi ve özgüvensiz bir kişiydi. İşte bu özellikleri Kafka’yı İçe Dönük Duygusal tip için güzel bir örnek yapmaktadır.

Bu tiplerin toplumu değiştirmek, dönüştürmek veya etkilemek gibi bir amaçları yoktur.
Onlar için hissetmek üzerinden kazanç bir şey değildir. Sanat veya yaptıkları hisse dayalı her faaliyet onlar için olağandır. Sanatları, genelde doğadan veya çevreden esinlenmek yerine hayal dünyasından gelir. Kafka’nın meşhur eseri “Dönüşüm” akıllara getirildiğinde, Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında kendisini bir böcek olarak bulması fikrinin, tamamen bir zihinsel yaratıcılık sonucu olduğu hatırlanacaktır.

Jung, İçe Dönük Hisseden Tip’i genellikle kadınlarda daha çok gördüğünü belirtmiş ve “Durgun Sular Derin Akar” atasözünün kadınları iyi tasvir ettiğinden bahsetmiştir. Yine bu tipin, hayran bırakma, dışarıya tesir etme, etkileme veya herhangi şekilde değişimi arzu etmeksizin hoş bir huzur ve sempatiklik içerisinde yaşadığını ortaya koymuştur (Jung, 2019). Bu tipler, oldukça soğuk ve mesafeli gözüktüklerinden dışarıdan insanlar tarafından duygusuz olarak damgalanabilirler. Ancak, bu kanı oldukça yanlıştır. Hisleri daha derinde ve diğer insanlara göre oldukça yoğun şekilde gelişir. Bu tipler iyi edebiyatçı, söz yazarı, bestekâr veya derin hislerin vücut bulduğu her türlü sanatı icra eden bir sanatçı olabilirler.


Psikolojik Tipler ve Jung Psikolojisi Üzerine Bir Değerlendirme
Cem GÜLCAN
Doktora Öğrencisi, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Doktora Programı,
cemgulcan26@gmail.com (Makale türü: Derleme)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here