iki Yeşil Susamuru: Buket Uzuner – Remziye Serap Ekim

“Pek az kadınla erkek birbirlerinin ruhlarını, bedenlerinden önce çırılçıplak görebilir. Pek çoğu da ruh kısmını çıplak olarak göremez; hiçbir zaman!”

Bir an; kısa bir an birbirinin ruhlarını çırılpıklak gördüler. Yeni tanışmışlardı Nilsu ve Teoman.Yaralarını açtılar birbirlerine bütün açıklığıyla bu onlara iyi gelecek miydi ?

Bir modern zamanlar romanı olan eserde seksenli yıllarda aydın çevrelerdeki ilişkileri aile yapılarını ele alıyor. Ele alırken aydın kimliğine birazda mizahi dokunuyor. Birbirinin aynı kadın ve erkekler aynı zevkle döşenmiş evler belli bir kalıbı kabullenmiş aydınlar. Güzel kurgulanan ve beklenmedik sonlanan bu romanda iki karakterin ne zaman nasıl karşılaşacakları merakla beklenir. Nilsu; genç bir mimar. Babasına aşık terk edilmiş bir çocuk, terk edilmenin acısını çıkarmaya çalışan bir genç kız. Teoman; annesine hayran; ütopyacı, ki bu özelliği annesince hep desteklenir, çevreci, baba olmayı öğrenen neşeli sevecen bir genç adam.

– İhanet etmeden aldatmadan sevilemez mi insanlar? Ölümde yaşamak gibi tercih edilen bir durum olmalı insan en azından bunu seçme hakkına sahip olmalı. Bu sorulara cevap arar Nilsu.
Nilsu: baba sevgisin dışında bir erkek nasıl sevilebilir ki ?sorusunun cevabını da kendinden yaşça büyük birinde bulur yine. Babasının evi terk etmesi ve başka bir kadınla birlikte yaşamaya başlaması o yaşlardaki bir genç kızda karma karışık duygulara düşünceler yol açar. Annesine bakışı babasına bakışı değişir. Anneler ve babalar sevgili olabilir mi? Babası artık başkasının olmuştur. Annesi ve babasının ilişkisiyle babasın sevgilisiyle olan ilişkilerini karşılaştırırken pek çok soruya da cevap bulur. Hatta yıllar sonra eşinden ayrılmış bir kızı olan Teoman?la yolları kesiştiğinde insanların aynı durumlara nasıl farklı tepkiler verebileceğini ve yaşamların nasıl değişebileceğini öğrenir.

Bir adam iyi bir baba, iyi bir koca olabilirken iyi bir sevgili olamayabilir ya da iyi bir sevgiliyken iyi bir koca olamayabilir. Bu kadınlar içinde geçerli iyi bir anne olabilir ama iyi bir eş olamayabilir. İnsanlar üstlendikleri her rolde aynı başarıyı göstermeyebilirler. Kızların anne, eş modelini ve baba rolünü, erkek çocuklarınsa kadına ve otoriteye bakışını hayatlarında nasıl özümsediklerini ve etkilendiklerini, aynı zamanda anne ve babaların sahiplenme duygusuyla çocuklarını kendilerine bağımlı yapabildiklerini ve çocukların suçluluk duygularını hatta anne babayı cezalandırma yöntemleriyle yetişkin kişiliklerine etkilerini ele alan eserde yazar psikoloji kuramlarında da yararlanmış. Sağlıksız aile ilişkileri ve karı koca arasındaki başarısız iletişimde annelerin erkek çocuklarını nasıl etkilediği de görebiliyoruz romanda. Anne babalar yarım kalan düşlerini çocuklarına bir yük gibi emanet ediyor bazen. Yazar psikoloji kuramlarını kullanarak kişilik çözümlemesi yaparken okuru teoriye boğmadan romanın akışını bozmadan ustalık ve doğallığında kullanmış.
Özellikle gençlerin ilişkiler ve roller üzerine yaptıkları sorgulamalar için yararlı olabilecek bir roman.
Babalar, oğullar, kocalar ve sevgililer için?
Yazının Yazarı: Remziye Serap Ekim

Kitabın Künyesi
İki Yeşil Susamuru
Yazar: Buket Uzuner
Yayınevi: Everest Yayınları
Baskı Tarihi: 2002
Sayfa Sayısı: 384 sayfa

Buket Uzuner Hakkında Kısa Bilgi
Romancı, hikayeci ve gezi yazarı Buket Uzuner 3 Ekim Pazartesi günü Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi, (Norveç) Bergen Üniversitesi, (ABD) Michigan Üniversitesi’nde biyoloji ve çevre bilim eğitimi aldı. (Finlandiya) Tampere Teknik Üniversitesi ve O.D.T.Ü’de araştırmacı olarak çalıştı, ders anlattı. Romanları yedi dile çevrilen Buket Uzuner 1996 yılında (ABD) Iowa Üniversitesi’nin (IWP) onur üyesi olmuş, 2004 yılında da ODTÜ senatosu tarafında takdir belgesiyle onurlandırılmıştır. Kuzey Sahra Afrikası, Kuzey Amerika, Kanada ve Avrupa’da uzun tren seyahatleri yapan ve yaşayan Buket Uzuner şimdi İstanbulludur.

Buket Uzuner’in Türkiye’de yayımlanmış kitapları
Hikaye:
? Benim Adım Mayıs (1986),
? Ayın En Çıplak Günü (1988),
? Güneş Yiyen Çingene (1989),
? Karayel Hüznü (1993),
? Şairler Şehri (1994),
? Şiirin Kızkardeşi Öykü(2003)
? YOLDA (2009)

Gezi:
? Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları (1989),
? Şehir Romantiğinin Günlüğü (1998),
? New York Seyir Defteri (2000)

Roman:
? İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri (1991),
? Balık İzlerinin Sesi (1993 Yunus Nadi Roman Ödülü) (1992),
? Kumral Ada~Mavi Tuna (1998 İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Ödülü) (1997),
? Uzun Beyaz Bulut- Gelibolu (2001), İstanbullular (2007)

Biyografi:
? Gümüş Yaz, Gümüş Kız (2002)

Deneme:
? Selin ve Cem’le Yolculuklar (2004)

İngilizce çeviriler (Everest Yayımları)
? Sound of Fishsteps,
? Mediterranean Waltz,
? The Long White Cloud- Gallipoli,
? Istanbul Blues

Uluslararası Yayımlar
İtalya
Kumral Ada-Mavi Tuna (Sellerio, Sicilya)
Yunanistan
Kumral Beyaz Bulut Ada- Mavi Tuna (Psichogios, Atina),
Uzun Beyaz Bulut -Gelibolu (Psichogios; Atina),
İsrail
Kumral Ada- Mavi Tuna (Cartaben, Tel Aviv)
İngiltere
A Cup of Turkish Coffee (Milet, Londra)
G. Kore
Kumral Ada-Mavi Tuna (Chungeoram, Seoul)
Romanya
Kumral Ada-Mavi Tuna ( Ars Longa Co., Bükreş)
İspanya
Kumral Ada-Mavi Tuna (There Borders, Murcia) (çeviri aşamasında)

Remziye Serap Ekim’in Diğer Yazıları

Yazarın şiir kitabı: Önce Gözlerinden Ayrıldım

3 YORUMLAR

  1. MUHTEŞEM BİR KİTAPTI…YILLAR ÖNCE OKUMUŞTUM, GEÇEN AYLARDA YİNE BULUP OKUDUM..YAZAR BUKET UZUNER’İN TÜM KİTAPLARI HARİKADIR…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here