İspanya İç Savaşı Bibliyografyası – Diyar Saraçoğlu

İspanya İç Savaşı, nedenleri ve sonuçları ile birlikte İspanya sınırlarını aşan bir savaş. Kimine göre seçimle kazanılan iktidarın iç ve (özellikle) dış dinamiklerle kaybedilişinin öyküsü. Kimine göre ise faşizmin ayak seslerinin gümbür gümbür geldiğinin kanıtı. Savaş ile ilgili farklı görüşler olmakla birlikte savaşın dünya tarihi açısından önemi tartışılmaz.
İspanya İç Savaşı ile ilgili ilk Türkçe kitap savaş bitmeden yayımlanmış. Aradan geçen yetmiş yılı aşkın sürede konu ile ilgili birçok kitap/broşür yayımlandı. Aşağıda yer alan listede bu kitapların çoğunun sıralandığı düşünülüyor. Liste içerisinde kategorik olarak birkaç tür kitap bir arada yer alıyor. Listedeki kitapların bazıları savaş içerisindeki farklı grupların dünya görüşlerini yansıtırken(sosyalist, anarşist, komünist vb ), bazıları derleme çalışmalar olarak yer alıyor. Listede yer alan kitapların bir kısmı ise direk savaşa odaklanmayan, daha çok savaş sonraki dönemi merkeze alan kitaplar. Edebi tür olarak da şiir, roman, tiyatro metni gibi farklı türler liste içerisinde yer alıyor.
Listedeki kitapların farklı dünya görüşlerini yansıtması nedeniyle(ve dolayısıyla farklı odak noktaları olması nedeniyle)listenin nasıl okunacağı sorusuna net bir cevap vermek zor. Ama kitaplar üzerine biraz araştırmayla, ilgili okuyucunun kendi rotasını kolayca çizebileceğine dair hiçbir şüphe yok.

İyi okumalar.
Diyar Saraçoğlu

Not: Bu çalışma, daha önce bir okuma grubu tarafından hazırlanan listenin gözden geçirilip, düzenlenmiş şeklidir.

[table id=27 /]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here